statystyki

Po wynikach egzaminu, czas na odwołania

autor: Ewa Maria Radlińska04.05.2016, 06:02; Aktualizacja: 04.05.2016, 06:10

Przed podjęciem decyzji o skierowaniu skargi do sądu administracyjnego, należy przeanalizować obszerne orzecznictwo, aby zorientować jakiego rodzaju zarzuty są uwzględniane przez sądy.

Tegoroczny egzamin adwokacki i radcowski z prawa cywilnego był nie lada wyzwaniem dla zdających. W konsekwencji w niektórych komisjach połowa aplikantów nie zdała. Jak wynika z Informatora Izby Adwokackiej w Warszawie, w stolicy do egzaminu adwokackiego przystąpiły 854 osoby. Nie zdało 313 osób. Najwięcej ocen niedostatecznych postawiono właśnie z prawa cywilnego – 266. Piłka jednak nadal w grze: zdającym którym się nie powiodło przysługuje bowiem odwołanie od wyniku egzaminu. I tu pojawia się dylemat: czy sporządzić je samodzielnie, czy powierzyć sprawę kancelarii. Zdania są podzielone. W tym drugim przypadku stanowi to wydatek wynoszący od 1,5 tys. zł wzwyż.

- Nie widzę żadnych powodów, które nie pozwalałyby zlecić przygotowania odwołania od negatywnego wyniku egzaminu końcowego. Przez przedstawiciela nie możemy sporządzić testamentu, ale w przypadku środka zaskarżenia już tak nie jest. To może się okazać nawet rozsądnym posunięciem. Bardzo ciężko jest bowiem zachować obiektywizm, chłodną ocenę i profesjonalny dystans we własnej sprawie - wskazuje radca prawny Michał Paprocki. Dodaje, że nie ma nic zdrożnego w tym, że osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, świadczą takie usługi.

- Nie widzę również uzasadnienia, aby budować wokół takiego zaskarżenia jakąś kontrowersję. To jedna z standardowych czynności w postępowaniu na podstawie przepisów postępowania administracyjnego - mówi.

Adwokat Bartłomiej Witucki jest przeciwnego zdania i mówi: sporządzić zdecydowanie samemu. - Potraktowałbym tę sytuację, jako wyjątek od zasady, że swoich spraw się nie prowadzi. Jeśli odwołanie zostanie uwzględnione satysfakcja jest tym większa, że niejako udało się udowodnić, że jest się gotowym do wykonywania zawodu adwokata czy radcy prawnego. Jeśli natomiast odwołanie nie zostanie uwzględnione, to z pewnością doświadczenie pracy nad odwołaniem zaprocentuje w przyszłości: w ramach następnego egzaminu, czy w późniejszej praktyce zawodowej - tłumaczy mec. Witucki. I podkreśla, że w wypadku nieuwzględnienia odwołania uzasadnienie decyzji komisji może okazać się niezwykle przydatne, jako szereg wskazówek na co należy podczas egzaminu zwracać szczególną uwagę, co jest szczególnie ważne dla członków komisji egzaminacyjnej.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane