SN: Jeden głos to za mało dla uchwały rady wierzycieli

autor: Michał Culepa26.04.2016, 07:19; Aktualizacja: 26.04.2016, 07:51

W radzie wierzycieli upadłej spółki uchwały zapadają większością głosów, która powinna być ustalona w stosunku do pełnego składu tej rady – orzekł Sąd Najwyższy.

W lutym 2015 r. została ogłoszona upadłość likwidacyjna spółki D. Powołano syndyka, który sporządził spis inwentarza masy upadłości, oszacował wartość przedsiębiorstwa i jego składników, które miały zostać wystawione na sprzedaż. W marcu została powołana rada wierzycieli upadłej spółki, reprezentująca trzy podmioty komercyjne: bank B., spółki P. oraz V. oraz dwa podmioty publicznoprawne – ZUS oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

20 kwietnia 2015 r. odbyło się posiedzenie rady wierzycieli, na którym przyjęto uchwałę w sprawie sprzedaży przedsiębiorstwa spółki D. oraz podwyższenia ceny wywoławczej. Za uchwałą zagłosował jednak tylko przedstawiciel banku B. Reprezentanci spółki P. i GDDKiA wstrzymali się od głosu, zaś pełnomocnik ZUS nie został w ogóle dopuszczony do głosowania – nie dysponował stosownymi upoważnieniami. Uchwałę tę uchylił jednak sędzia komisarz, powołując się na art. 207 ust. 1 prawa upadłościowego w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Stanowił on wówczas, że rada wierzycieli wykonuje czynności przez podjęcie uchwał na posiedzeniach, zaś jej uchwały zapadają większością głosów. W związku z tym, że spośród czterech obecnych członków rady, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden w ogóle nie głosował, uchwała nie mogła być przyjęta, gdyż nie głosowała za nią większość przynajmniej obecnych na głosowaniu (ważny głos „za” był tylko jeden).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane