Szczucki: Państwo nie może odpuszczać sprawcom tortur

autor: Piotr Szymaniak26.04.2016, 16:00; Aktualizacja: 26.04.2016, 16:41
Chodzi o umyślne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności lub wymiarowi sprawiedliwości zagrożone karą od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności, które zostały popełnione pomiędzy 1 stycznia 1944 r. a 31 grudnia 1989 r.

Chodzi o umyślne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności lub wymiarowi sprawiedliwości zagrożone karą od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności, które zostały popełnione pomiędzy 1 stycznia 1944 r. a 31 grudnia 1989 r.źródło: ShutterStock

- W moim przekonaniu terminem przedawnienia rządzić będzie ustawa o IPN, która te zachowania kwalifikuje do kategorii zbrodni komunistycznych. To jest bardzo szeroka definicja, która obejmuje zbrodnie i występki i przewiduje odpowiednio 40- i 30-letnie terminy przedawnienia - mówi w wywiadzie dla DGP dr Krzysztof Szczucki Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy uniemożliwiające – ze względu na przedawnienie – osądzenie niektórych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych PRL. Dlaczego?

Chodzi o umyślne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności lub wymiarowi sprawiedliwości zagrożone karą od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności, które zostały popełnione pomiędzy 1 stycznia 1944 r. a 31 grudnia 1989 r. Nowelizacją kodeksu karnego z 12 lipca 1995 r. ustawodawca w art. 108 par. 2 ówczesnego kodeksu karnego ustalił bowiem początek terminu przedawnienia tych czynów na 1 stycznia 1990 r., ale tylko dla tych zagrożonych karą wyższą niż 3 lata. W dodatku dla przestępstw zagrożonych karą od 3 do 5 lat więzienia nie wydłużono pięcioletniego okresu przedawnienia. W rezultacie były one przedawnione już w momencie uchwalania ustawy. Przyjęto ją w lipcu 1995 r., a przedawnienie nastąpiło w styczniu tamtego roku. Tym samym sprawy przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych, a zagrożonych karą niższą niż pięć lat, po 1989 r. w ogóle nie mogły być badane przez organy ścigania.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • realista(2016-04-27 05:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ państwa cały czas stosują tortury. Nasze również. Tylko, że tortury dzielą się na dozwolone i niedozwolone. Obecnie mniej dozwolone są te, które powodują uszczerbek fizyczny ale tortury psychiczne są dozwolone w pełnym zakresie. Np. "areszt wydobywczy". Czy "waterboarding".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane