statystyki

Niezobowiązujące przepisy: Tak ma działać nowelizacja ustawy o IPN

autor: Patryk Słowik24.02.2018, 16:00
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zgwałcenia dokonane w środy między godz. 16 a godz. 23 nie będą podlegały karze. Zabójstwa ujdą płazem, o ile ktoś zmieści się w niedzielnym okienku między południem a „Familiadą”. A telewidz śledzący „Koronę królów” będzie mógł robić, co chce – jego przepisy prawa karnego w ogóle nie będą dotyczyły. Wystarczająco się człowiek nacierpi, patrząc na superprodukcję TVP.

To, jak się wydaje, najnowszy pomysł rządzących na stosowanie przepisów karnych występujących w polskim prawie. A zaczynają od nieformalnego zdepenalizowania przestępstw ujętych w art. 55a ustawy o IPN. Czyli w tym budzącym w ostatnich tygodniach największe kontrowersje. Dla jednych pozwalającym Polsce na walkę o historyczną sprawiedliwość, dla innych – ograniczającym wolność słowa.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN z kontrowersyjnym przepisem karnym. Wcześniej m.in. MSZ ostrzegało, że to nie najlepszy pomysł. Miało rację, bo rozpętała się niesłychana awantura. Co więc zrobili miłościwie nam panujący politycy? Stwierdzili, że ustawę – bez żadnych poprawek – trzeba jak najszybciej przepchnąć przez Senat. Wtedy, jak uważał choćby marszałek izby refleksji Stanisław Karczewski, afera przygaśnie. Cóż, powiedzieć, że nie przygasła, to jak nic nie powiedzieć. Kto w ostatnich tygodniach czytał gazety lub oglądał telewizję – ten wie. Prezydent Andrzej Duda postanowił skierować fragment ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ale w tzw. następczym trybie. To oznacza, że lada dzień (na początku marca) przepisy wejdą w życie, a być może za jakiś czas sędziowie trybunału je wyrzucą do kosza. Decyzja głowy państwa więc emocji również nie ostudziła. Amerykańscy Żydzi (oczywiście niektórzy, nie wszyscy) kręcą jeden kłamliwy film za drugim, przekonując, że każdy, kto powie źle o Polsce, trafi do Wronek bądź Barczewa.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski postanowił więc ratować sytuację po raz kolejny. Poszedł do mediów i powiedział, że przepis karny ustawy o IPN, choć formalnie obowiązujący, to nie będzie stosowany. Dodał nawet – jak rozumiem, miał na myśli prokuratorów – że tylko straceniec i osoba nieodpowiedzialna stosowałaby te przepisy. W podobnym tonie, choć bardziej dyplomatycznie, wypowiedział się również wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. A posłowie PiS łapani na ulicach i w swoich biurach poselskich jak papugi powtarzają: nie będzie stosowana, nie będzie stosowana.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Mary(2018-02-25 10:06) Zgłoś naruszenie 21

  Jeżeli ustawy Sejm uchwala nocą ( nie szanując przy tym prawa o czasie pracy) - to efekty są takie jak w komentowanym artykule.

  Odpowiedz
 • Valdemort(2018-02-24 17:03) Zgłoś naruszenie 20

  to jak z prezesem - nawet taborecik nie zmieni faktu, że ma wzrost siedzącego kota

  Odpowiedz
 • Borys(2018-02-25 08:21) Zgłoś naruszenie 11

  Trzeba ja stosować z całą surowoscia jaka jest w niej zawarta żeby pokazać ze prawo jest prawem

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane