Nieużywany znak może wygasić każdy, bez wykazywania interesu prawnego

autor: Hanna Fedorowicz19.04.2016, 07:46; Aktualizacja: 19.04.2016, 10:14
Symbol znaku towarowego

Nieużywany znak może być przeszkodą w prowadzonej działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Prawo do złożenia wniosku wygaszeniowego ma teraz zarówno ten, kto zgłosił podobny znak do rejestracji, jak i ten, kto dopiero to rozważa - wyjaśnia Sylwia Wit vel Wilk.

Dotychczas z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy z powodu jego nieużywania można było wystąpić do Urzędu Patentowego m.in. w sytuacji, gdy urząd odmówił zarejestrowania znaku dlatego, że istniał już wcześniej zarejestrowany identyczny albo podobny. Kolizja taka uzasadniała wymagany dotąd po stronie wnioskodawcy interes prawny w wygaszeniu nieużywanego znaku. Obecnie z wnioskiem wygaszeniowym będzie mógł wystąpić każdy, niezależnie od tego, czy zgłosił podobny znak do rejestracji, czy dopiero rozważa takie zgłoszenie. Nowelizacja zniosła obowiązek wykazania interesu prawnego. Jest to istotna zmiana, ponieważ poprzednio, jeżeli wnioskodawca nie wykazał interesu prawnego w wygaszeniu znaku, postępowanie kończyło się umorzeniem. Urząd nie rozpatrywał, czy znak był używany, czy nie. Teraz zbada to od razu.

Dla wnoszącego o wygaszenie znaku istotne są przede wszystkim aspekty ekonomiczne. Nieużywany znak może być przeszkodą w prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli ktoś używa dla swoich towarów niezarejestrowanego oznaczenia identycznego albo podobnego do znaku chronionego, wówczas właściciel znaku może zakazać używania takiego oznaczenia. Jeśli właściciel nie używa znaku, naraża się na utratę swojego prawa wskutek wygaszenia.

Tak. Występując z wnioskiem o unieważnienie znaku towarowego, także nie trzeba będzie wykazywać interesu prawnego. Wystarczy udowodnić, że znak został zarejestrowany niezgodnie z przepisami. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to spraw o unieważnienie, jak i o wygaszenie, wszczętych po 15 kwietnia 2016 r.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane