statystyki

Przymus bez gwarancji praw obywateli. RPO skarży zapisy do TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:04

Obywatel powinien móc złożyć zażalenie na zastosowanie wobec niego środków przymusu bezpośredniego lub użycie broni palnej. Jeżeli takie prawo mu nie przysługuje, to mamy do czynienia z naruszeniem ustawy zasadniczej. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy szeregu ustaw, które takiej możliwości nie przewidują.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym żalić się do prokuratora można na to, w jaki sposób stosują przymus bezpośredni funkcjonariusze następujących służb: straży gminnej, straży ochrony kolei, straży leśnej oraz żołnierzy wojskowych organów porządkowych. Problem polega jednak na tym, że służb mogących takiego przymusu używać jest znacznie więcej. Wśród nich wystarczy wymienić chociażby policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Biuro Ochrony Rządu. I zdaniem RPO nie ma żadnego uzasadnienia dla takiego stanu prawnego, który w sposób wybiórczy przewiduje możliwość złożenia zażalenia na działania wyłącznie niektórych służb. Uzasadnieniem takim z pewnością nie może być rodzaj formacji uprawnionej do stosowania przymusu.

Jak podkreślono we wniosku, stosowanie wobec obywateli środków przymusu bezpośredniego i broni palnej stanowi istotną ingerencję władzy publicznej w konstytucyjnie zagwarantowane prawa i wolności, w szczególności wolność i nietykalność osobistą. Dlatego też ustawodawca powinien zadbać w sposób szczególny o to, aby przepisy w tym zakresie były jasne i precyzyjne, a także aby uwzględniały konstytucyjne prawa i wolności.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane