statystyki

Ziobro chce zaostrzenia kar: Do 15 lat dla sędziego i prokuratora za łapownictwo

autor: Ewa Ivanova12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:18

W wypadku tych funkcjonariuszy będzie to kwalifikowany typ przestępstwa: zbrodnia, a nie występek

Zaostrzenie reguł względem sędziów i prokuratorów zapowiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości podczas posiedzenia jednej z komisji sejmowych, pracujących nad zmianami w kodeksie postępowania karnego. Przekonywał posłów do wprowadzenia restrykcyjnej odpowiedzialności wobec nieuczciwych ekspertów występujących w procesach (za fałszywe opinie będą mogli trafić za kartki nawet na 10 lat). Przy tej okazji dodał jednak: „Zresztą konsekwencją naszych propozycji będzie też wprowadzenie kwalifikowanego – właśnie z uwagi na podmiot – typu przestępstwa korupcji w przypadku np. sędziów, prokuratorów czy biegłych, zagrożonego karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, czyli będzie to zbrodnia w przypadku szczególnych podmiotów profesjonalnie zaangażowanych w świadczenie wymiaru sprawiedliwości”.

Korupcja jak zbrodnia

– Żeby zaostrzać, trzeba najpierw odpowiedzieć dlaczego – komentuje sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

– Czy mamy badania, że jest źle, gorzej niż w latach poprzednich albo gorzej niż w Europie czy na świecie? Nie ma takich analiz i według mnie korupcja nie jest problemem – uważa.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • annawro777(2016-04-12 09:15) Zgłoś naruszenie 192

    W pełni popieram tę propozycję !!! Najwyższy czas, aby prawo było dla wszystkich sprawiedliwe.

    Odpowiedz
  • Jola(2016-04-12 10:28) Zgłoś naruszenie 161

    Czas najwyzszy zrobic porzadek ,kara lub wywalic do łopaty jeden sedzia z Konina powinnien byc juz zwolniony nie za lapowke tylko za wyrok mozna to sprawdzic jaki wczesniej wydal wyrok to o pomste do nieba sie prosi pokazac takie dzialanie publicznie opinii

    Odpowiedz
  • ewa(2016-04-12 14:38) Zgłoś naruszenie 141

    Czas na porządki.

    Odpowiedz
  • Chodzacy PARAGRAF(2016-04-12 14:50) Zgłoś naruszenie 144

    Uczciwi sedziowie i prokuratorzy jezeli tacy sa to czego maja sie bac .Nie ma innego sposobu na zagwarantowanie dyscypliny ,rzetelnosci w pracy resortu.Przyjdzie taki czas ze WSZYSCY polubia Zbigniewa Ziobre,ktory w przyszlosci moze zostac prezydentem

    Odpowiedz
  • nie pierwszy(2016-04-12 08:58) Zgłoś naruszenie 130

    Anatol Gul w SR w Świdnicy - polecam

    Odpowiedz
  • piotr(2016-04-12 14:42) Zgłoś naruszenie 110

    Ustawa z dnia 18 marca 1921 r. o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników (Dz.U. 1921 nr 30 poz. 177 1921.04.06 - kara śmierci. Jak ktoś chce poczytać polecam: isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=F24214AF2AA49184367C350013B91EB3?id=WDU19210300177+1921%2404%2406&type=2

    Odpowiedz
  • panie Zbyszku?(2016-04-13 07:15) Zgłoś naruszenie 30

    a za gwałt ile? a za nieprzestrzeganie zasad państwa prawa, panie Zbyszku?

    Odpowiedz
  • bezczelność(2016-04-13 07:54) Zgłoś naruszenie 20

    "Czy mamy badania, że jest źle, gorzej niż w latach poprzednich albo gorzej niż w Europie czy na świecie? Nie ma takich analiz i według mnie korupcja nie jest problemem – uważa." Trzymajcie mnie, bo nie wytrzymię. No po prostu aż same niecenzuralne słowa mi się cisną.

    Odpowiedz
  • wsd(2016-04-13 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    A ile dostaną lat Ci co wzięli odszkodowania za katastrofę samolotu pod Smoleńskiem a to był zamach i ubezpieczenie tego nie obejmuje

    Odpowiedz