statystyki

Podział majątku: Nie warto rezygnować z prawa do przeglądania akt

autor: Jan Ludwikowski12.04.2016, 10:23; Aktualizacja: 12.04.2016, 10:29
Gospodarzem toczącego się dochodzenia jest prokurator.

Gospodarzem toczącego się dochodzenia jest prokurator.źródło: ShutterStock

Zostałem oszukany przy podziale majątku – pisze pan Krzysztof. – Zgłosiłem na policję, że była żona zabrała z domu wartościowe przedmioty, ale odmówiono mi wszczęcia dochodzenia. Dlatego złożyłem zażalenie do prokuratury. Chciałbym się zapoznać z aktami sprawy. Sporym utrudnieniem jest jednak to, że mieszkam za granicą, a w tej chwili nie mogę przyjechać do kraju. Czy prokuratura może przesłać dokumentację na mój aktualny adres zamieszkania – pyta czytelnik.

Z informacji przesłanych przez pana Krzysztofa wynika, że w jego sprawie prowadzone jest aktualnie postępowanie przygotowawcze. Taki etap procedury karnej ma na celu ustalenie, czy został popełniony czyn zabroniony. Organy ścigania powinny ustalić wszystkie istotne okoliczności sprawy, zabezpieczyć dowody, zebrać dane o sprawcy i ująć go w razie potrzeby. Wstępna faza postępowania karnego cechuje się ograniczoną jawnością. Oznacza to, że nie w każdym przypadku będzie przysługiwało prawo do zapoznania się z aktami sprawy.

Gospodarzem toczącego się dochodzenia jest prokurator. On też decyduje o tym, w jakim zakresie i komu przysługuje dostęp do informacji (patrz ramka). W postępowaniu przygotowawczym jest gromadzony materiał dowodowy. Przedstawienie pełnej dokumentacji zainteresowanym byłoby więc ryzykowne, bo strony postępowania mogłyby wykorzystać uzyskane dane dla własnych celów. Dlatego prokurator powinien tak zarządzać dokumentacją, aby nie trafiła w niepowołane ręce. Jednak odmowa udostępnienia akt powinna być należycie uzasadniona, a na niekorzystną decyzję przysługuje pokrzywdzonemu zażalenie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane