statystyki

Wyłączenie jawności tylko za zgodą prokuratora

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.04.2016, 07:00; Aktualizacja: 27.04.2016, 09:32
sąd, prawo

W projekcie zapisano również, że sądy co do zasady nie będą mogły zabronić przedstawicielom środków masowego przekazu nagrywania przebiegu rozprawyźródło: ShutterStock

Procesy karne mają być bardziej transparentne. Aby to osiągnąć, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania karnego. Zgodnie z nim na wyłączenie jawności rozprawy z powodu ważnego interesu oskarżonego zgodę będzie musiał wyrazić prokurator. Zwiększona ma zostać również kontrola społeczna nad postępowaniami sądowymi.

Zdaniem posłów przesłanka do wyłączenia jawności procesu w postaci ważnego interesu prywatnego oskarżonego bywa nadużywana przez sądy. Tymczasem, jak podkreślono w uzasadnieniu, właśnie jawność rozpoznawania sprawy „sprzyja prezentowaniu właściwej postawy sędziego w stosunku do uczestników postępowania, przeciwdziała nawiązywaniu nieprawidłowych, albowiem nie licujących z powagą wymiaru sprawiedliwości i godnością urzędu sędziowskiego, relacji z uczestnikami postępowania, faworyzowaniu lub dyskryminowaniu jednej ze stron”.

Posłowie PiS wskazują również, że zwiększenie transparentności wpłynie pozytywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie. W projekcie nie tylko zaproponowano, żeby wyłączenie jawności ze względu na interes oskarżonego było możliwe tylko za zgodą oskarżyciela, lecz także by sąd nie mógł sam podjąć takiej decyzji, gdy przemawiać za tym będzie interes pokrzywdzonego i świadka. Potrzebny do tego będzie wniosek takiej osoby.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mirek(2016-04-28 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    No to może.w TVP wprowadzić obligatoryjny serial sądowy-relacje live z "ciekawych spraw" o zabójstwa,gwałty..............Szkoda,że nie ma kary śmierci-były by "piękne" spektakle,jak z ChRL. Niby jest kontrola społeczna prac Sejmu,relacje w TV.I co ???Szaleje buta i arogancja rządzących,.Czasami nawet nie dbają o zachowanie pozorów-"nocne zmiany" ,"dociskanie kolanem","kundelsztuba-obsikacćobszczekać,z meritum uciekać"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane