statystyki

Właściciel musi wiedzieć, że jego dom jest zabytkiem

autor: Małgorzata Raczkowska06.04.2016, 19:00
budowa, dom, nieruchomości

Postępowanie o wpis na listę zabytków nieruchomości można wszcząć z urzędu.źródło: ShutterStock

Kilka lat temu kupiliśmy dom murowany, wolno stojący na niewielkiej działce. Został zbudowany w 1937 roku, ale nie był wpisany do rejestru zabytków – mówi pani Bożena. – Sprawdziliśmy to dokładnie w rejestrze zabytków naszego województwa, nie mamy też żadnej adnotacji na ten temat w księdze wieczystej. Kiedy jednak rozpoczęliśmy przygotowania do generalnego remontu, w gminie powiedziano nam, że dom jest zabytkowy i każda ingerencja w jego kształt wymaga zgody konserwatora. Czy to możliwe, by ktoś wpisał na listę zabytków dom bez naszej wiedzy – pyta czytelniczka.

Wydaje się mało prawdopodobne, by wpis do rejestru zabytków nastąpił bez wiedzy właściciela budynku. Z zasady następuje on bowiem na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wydanie takiej decyzji powinno poprzedzić postępowanie administracyjne, w trakcie którego zostaje zgromadzona dokumentacja uzasadniająca wpis. Powinny zostać do niej włączone materiały archiwalne, opinie, ekspertyzy, protokół z oględzin zabytkowej nieruchomości itp.

Postępowanie o wpis na listę zabytków nieruchomości można wszcząć z urzędu, wtedy inicjatorem jest wojewódzki konserwator zabytków, albo na wniosek osób lub instytucji, które mają w tym interes prawny. Są to właściciel nieruchomości, jej użytkownik wieczysty, a także stowarzyszenia i organizacje społeczne, których zadaniem statutowym jest ochrona dziedzictwa kulturowego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • właściciel zabytku(2018-01-06 16:13) Zgłoś naruszenie 51

    Nie wiem o czym jest ten artykuł, bo ma ograniczony dostęp, ale nie jest zbyt rzetelny. Nie ma w Polsce czegoś takiego jak lista zabytków. Listę zabytków może sobie zrobić pani urzędniczka na potrzeby promocji. Ale nie jest to żaden dokument. W Polsce obowiązują rejestr zabytków oraz ewidencje zabytków. Rozpoczynanie artykułu od komentowania jak można wpisać zabytek na listę nie wróży specjalnie wysokiej zawartości merytorycznej całości. Nie ma żadnych procedur wpisania na listę zabytków, skoro ona nie istnieje. Od gazety prawnej oczekujemy artykułów na najwyższym poziomie profesjonalizmu, a nie informacji jak od pani z kiosku.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2016-04-06 21:15) Zgłoś naruszenie 01

    Totalitaryzm w wersji miękkiej (póki co)....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane