Resort sprawiedliwości: Wszyscy komornicy powinni być prawnikami

autor: Piotr Szymaniak05.04.2016, 07:48; Aktualizacja: 05.04.2016, 08:22
Obecne wymagania dla kandydatów na komornika przewidują ukończenie wyższych studiów prawniczych, odbycie aplikacji komorniczej, zdanie egzaminu, a następnie przepracowanie co najmniej dwóch lat na stanowisku asesora

Obecne wymagania dla kandydatów na komornika przewidują ukończenie wyższych studiów prawniczych, odbycie aplikacji komorniczej, zdanie egzaminu, a następnie przepracowanie co najmniej dwóch lat na stanowisku asesoraźródło: ShutterStock

Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź na pytanie, jak będzie wyglądała nowa ustawa o komornikach. Prace nad nią prowadzi specjalny zespół w Ministerstwie Sprawiedliwości pod przewodnictwem podsekretarza stanu Patryka Jakiego.

Podczas wczorajszej konferencji w Sejmie pt. „Status prawny komornika sądowego. Wyzwania współczesności” zorganizowanej przez Krajową Radę Komorniczą prelegenci przyznawali, że w skutek licznych zmian ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.) utraciła swą wewnętrzną spójność i kompleksowość. Jak wyliczył prof. Andrzej Marciniak z Uniwersytetu Łódzkiego, w ciągu 19 lat była ona nowelizowana 44 razy (w tym kilkukrotnie na skutek orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego), co czyni ją jednym z najczęściej zmienianych aktów prawnych.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • komornik(2016-04-06 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Nie daj Boze, aby byli takimi prawnikami jak p.Zbyszek.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-04-05 21:19) Zgłoś naruszenie 32

  Kolejne koryto dla tzw. prawników .

  Odpowiedz
 • OBŁUDNE KOLESIOWO(2016-04-05 17:24) Zgłoś naruszenie 67

  Dla mnie szczytem wszystkiego jest, że komornik - zawód 100% urzędniczy daje uprawnienie do wpisu do dowolnej korporacji prawniczej. A jednocześnie prawnik-urzędnik-radca, czyli de facto radca prawny (choć nieskorporowany), nie może się wpisać bez egzaminu. To pokazuje jakim jesteśmy krajem.

  Odpowiedz
 • OBŁUDNE KOLESIOWO(2016-04-05 17:24) Zgłoś naruszenie 47

  Dla mnie szczytem wszystkiego jest, że komornik - zawód 100% urzędniczy daje uprawnienie do wpisu do dowolnej korporacji prawniczej. A jednocześnie prawnik-urzędnik-radca, czyli de facto radca prawny (choć nieskorporowany), nie może się wpisać bez egzaminu. To pokazuje jakim jesteśmy krajem.

  Odpowiedz
 • Marta(2016-04-05 14:15) Zgłoś naruszenie 96

  Skoro Komornik wykonuje swój zawód należycie, to kim jesteśmy żeby określać że ten ma za dużo spraw, a ten za mało? I co z tego, że miałeś sześciocyfrowy nr sprawy, miałeś znaczy, że nie zapłaciłeś komuś pieniędzy komu się one należały, więc sprawa nie jest winą komornika tylko twojego własnego działania Dominiku. Wierzyciel decyduje u kogo chce mieć sprawę i to jego pieniądze, dlaczego zatem ma mieć ograniczony wybór i złożyć sprawę do komornika który nie jest skuteczny, a zaliczkę musi wpłacić czasami wyższą niż u komornika skutecznego. Zatem patrząc na kierunek zmian, czemu tak naprawdę wierzyciele mają być krzywdzeni i pozbawiani wyboru?

  Odpowiedz
 • Dominik(2016-04-05 09:36) Zgłoś naruszenie 1516

  czas na upaństwowienie zawodu komornika. Dziś mamy do czynienia z biznesmenami korzystającymi z uprawnień komorniczych, których celem jest tylko - jak najwięcej zarobienia pieniędzy. Sam dostawałem kiedyś wezwania od komornika Bogiela z Warszawy gdzie KM był sześcio cyfrowy np. 198 234..., ! czy ktoś uwierzy, że komornik jest w stanie prowadzić 200 000 spraw rocznie ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane