statystyki

Komornicy w Polsce. Statystyki prowadzą na manowce

autor: Jakub Staszak16.02.2016, 08:43; Aktualizacja: 16.02.2016, 13:27
prawo

Ciekawym zagadnieniem jest traktowanie dochodów niektórych komorników, przekraczających wynagrodzenia sędziów, jako patologii.źródło: ShutterStock

Upaństwowienie jest prostą drogą do zmniejszenia liczby komorników, a więc w konsekwencji do dramatycznego spadku skuteczności egzekucji.

Dr Jakub Staszak, prawnik, asesor komorniczy

Dr Jakub Staszak, prawnik, asesor komorniczy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdy czytałem artykuł dr Dawida Sześciły „Urynkowienie rozwiązało niektóre problemy, ale przysporzyło nowych” (Prawnik z 2 lutego 2016 r.), wręcz raził mnie brak bazy pozwalającej formułować prezentowane opinie. Inaczej rzecz ujmując, autor wyciągnął wnioski, nie badając rzeczywistości, z której miałyby one wynikać.

Przede wszystkim chodzi o powtarzaną jak mantra przez różne media tezę, że małe bądź średnie kancelarie komornicze mają wyższą skuteczność niż te duże – bez analizy, dlaczego tak się dzieje. Siłą rzeczy pojawić się może refleksja, iż jest to pochodna wielkości tych podmiotów. Stąd wysnuwany jest wniosek, że wciąż niską (choć wyższą w porównaniu ze stanem sprzed 1997 r.) skuteczność egzekucji można poprawić, gdy drogą legislacyjną zmniejszy się kancelarie komornicze.

Sposób myślenia jest prosty – skoro wielkie kancelarie, prowadzące rocznie po kilkaset tysięcy postępowań egzekucyjnych, są procentowo mniej skuteczne od tych, które mają po kilka tysięcy lub wręcz kilkaset postępowań, nic bardziej oczywistego, jak przerzucić sprawy z pierwszych do drugich. Niestety, aż dziw, że autor nie zapyta, czemuż to wierzyciele ciągną setkami tysięcy do dużych kancelarii, skoro są one tak mało skuteczne?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane