statystyki

SN rozstrzygnął, komu składa dymisję członek zarządu spółki

autor: Michał Culepa04.04.2016, 16:00
W odpowiedzi SN, obradując w składzie siedmiu sędziów, wydał uchwałę, że oświadczenie takie jest składane co do zasady na ręce innego członka zarządu lub prokurenta spółki (taki sposób reprezentacji spółki przewidują art. 205 par. 2 i art. 373 par. 2 k.s.h).

W odpowiedzi SN, obradując w składzie siedmiu sędziów, wydał uchwałę, że oświadczenie takie jest składane co do zasady na ręce innego członka zarządu lub prokurenta spółki (taki sposób reprezentacji spółki przewidują art. 205 par. 2 i art. 373 par. 2 k.s.h).źródło: ShutterStock

Prezes lub wiceprezes spółki z o.o. albo akcyjnej składa rezygnację na ręce innego członka zarządu albo prokurenta spółki – orzekł Sąd Najwyższy.

Zgodnie z art. 202 par. 4–5 kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółki z o.o. (a art. 369 par. 5–6 k.s.h.) w wyniku rezygnacji mandat członka zarządu spółki kapitałowej wygasa, a do złożenia rezygnacji stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Oświadczenie o rezygnacji menedżer składa więc spółce, ale przepisy nie wskazują jednoznacznie, kto w takim wypadku reprezentuje spółkę, jeżeli jej statut na ten temat milczy.

W efekcie doszło do ukształtowania się aż trzech odmiennych stanowisk. Część doktryny uznała, że dymisja członka zarządu spółki kapitałowej powinna być złożona innemu członkowi zarządu lub prokurentowi spółki. Według drugiej koncepcji rezygnację składa się radzie nadzorczej lub pełnomocnikowi powołanemu uchwałą zgromadzenia wspólników (w spółce z o.o.) albo uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy (w spółce akcyjnej). Wreszcie trzecie rozwiązanie przewidywało, że oświadczenie takie odchodzący członek zarządu powinien złożyć organowi uprawnionemu do powoływania zarządu.

Przy tym każde z tych stanowisk miało także wsparcie różnych składów orzekających Sądu Najwyższego. A ponieważ taka rozbieżność w orzecznictwie SN nie powinna na dłuższą metę mieć miejsca, toteż I prezes SN zdecydował się przekazać do rozpoznania pytanie prawne o to, kto winien przyjmować rezygnację z funkcji członka zarządu spółki kapitałowej.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane