statystyki

GIODO: Komornicy przekraczają swoje uprawnienia. Chcą wiedzieć za dużo

autor: Sławomir Wikariak29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 09:51
dane osobowe-personalne

Adekwatność żądań do potrzeb to kolejna oś sporu między GIODO a komornikamiźródło: ShutterStock

Podczas postępowań egzekucyjnych zbiera się zbyt wiele informacji – uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych i prosi o interwencję resort sprawiedliwości.

Zdaniem GIODO komornicy przekraczają swoje uprawnienia i zdarza się im żądać informacji o dłużnikach, choć nie mają ku temu podstawy prawnej. Co więcej, ostrzegają, że odmowa udostępnienia tych danych grozi grzywną. Tymczasem bezprawne ujawnienie informacji jest sankcjonowane w ustawie o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2135 ze zm.). W ten sposób podmiot, od którego komornik żąda informacji, jest postawiony pod ścianą i nie wie, co powinien zrobić.

– Stosowanie przez komorników przepisu obowiązującego prawa nie może być traktowane jako zastraszanie – odpowiada Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej (KRK).

Wskazuje przy tym na art. 762 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za odmowę udostępnienia informacji grozi do 2 tys. zł grzywny. Podkreśla, że do KRK nie wpływały dotąd skargi dotyczące żądania danych osobowych.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • Obywatel RP(2016-03-29 09:28) Zgłoś naruszenie 2913

    A ja uważam, że fajnie jest być dłużnikiem w tym pięknym kraju. Nikt ci nic nie może zrobić, a nawet jak będzie próbował wyegzekwować orzeczenie sądu, to różne organizacje od telewizji po GIODO zaraz pokażą mu, żeby jednak tego nie robił bo po co mu problemy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • smok_zygmunta(2016-03-29 10:03) Zgłoś naruszenie 234

    Z jednej strony komorniku nie żądaj danych osobowych identyfikujących dłużnika bo GIODO tak chce a z drugiej dokonaj prawidłowej identyfikacji dłużnika bo jak zajmiesz nie temu co trzeba to dyscyplinarka od Pana Zbyszka. Hmmm... Jak też zatem rozumieć zapis z klauzuli: "W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej sąd poleca wszystkim organom, urzędom oraz osobom, których to może dotyczyć, aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały, a gdy o to prawnie będą wezwane, udzieliły pomocy"? Fikcja - ot co. Jak cała egzekucja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Inspektoró(2016-03-29 08:17) Zgłoś naruszenie 192

    "uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych" i co z tego że uważa ?Firmy ubezpieczeniowe też zbierają za duzo informacji ,banki też ,podobnie pracodawcy i co z tego że mamy Inspektora który nic nie może ,nie chce i nie potrafi!

    Odpowiedz
  • deratyzator głąbów(2016-03-29 12:49) Zgłoś naruszenie 120

    Rozwiązać Policję, bo ogranicza swobodę obywateli, zlikwidować komorników, bo gnębią biednych, którzy musieli wziąć sobie kredyt w banku, zwolnić nauczycieli, którzy surowo oceniają, zlikwidować kasy w marketach i tyko GIODO zachować, bo dba o wolność obywateli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Inspektoró(2016-03-29 08:17) Zgłoś naruszenie 92

    ................"uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych" i co z tego że uważa ?Firmy ubezpieczeniowe też zbierają za duzo informacji ,banki też ,podobnie pracodawcy i co z tego że mamy Inspektora który nic nie może ,nie chce i nie potrafi!

    Odpowiedz
  • ja(2016-03-29 13:12) Zgłoś naruszenie 90

    Komornicy, firmy ubezpieczeniowe czy firmy windykacyjne a co z firmami ktore udostepniaja dane do publicznego wglądu np długi.pl podaja imie nazwisko adres i czesto tez pesel. I gdzie w tym momencie jest giodo ktore powinno stanac w ochronie danych osobowych !!!

    Odpowiedz
  • wert(2016-03-29 11:53) Zgłoś naruszenie 818

    Nalezy zlikwidowac komorniklw tak byłoby najlepiej ! Sa zbedni i robia tylko krzywdę ludziom

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2016-03-29 12:30) Zgłoś naruszenie 60

    Gazeta prawna a tak rażący błąd. Nie kodeksu cywilnego a kodeksu postepowania cywilnego. ŻAŁOSNE!

    Odpowiedz
  • Munk(2016-03-29 18:16) Zgłoś naruszenie 60

    Kolejny sposob zeby komornicy stracili jakakolwiek mozliwosc sciagania długu. Ciekawe dlaczego nikt nie sprawdza firm windykacyjnych i tego co one robia!!!!!

    Odpowiedz
  • DWitkowska(2016-04-05 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ukarać NN za formularz dla ubiegajacego się o wypłatę z polisy zdrowotnej Lew! Kłaniam się GIODO i jego inicjatywie. Nic nie wie?

    Odpowiedz
  • mój mercedes zapisany na żonę(2016-04-07 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    gdybym był dłużnikiem to też uważałbym, żeby komoras nie wiedział gdzie mieszkam. Długi płace tylko jelenie!!! Komorasów polikwidować, hulaj dusza, brać kredyty, jeść. pić i popuszczać pasa!!

    Odpowiedz