statystyki

Formalizm w przetargu nie jest kluczowy

autor: Sławomir Wikariak25.03.2016, 08:42; Aktualizacja: 25.03.2016, 08:53
Skład orzekający podkreślił, że w ostatecznym rozrachunku liczyć się będzie rzeczywisty wymiar wykonanych prac

Skład orzekający podkreślił, że w ostatecznym rozrachunku liczyć się będzie rzeczywisty wymiar wykonanych pracźródło: ShutterStock

Niezgodność oferty z wymaganiami postawionymi w specyfikacji to za mało, by ją odrzucić. Szczególnie jeśli chodzi wyłącznie o samą jej formę, a nie treść.

TEZA Nawet brak wyceny dwóch pozycji w kosztorysie nie musi automatycznie oznaczać powodu do odrzucenia oferty. Liczy się merytoryczna zgodność z wymaganiami postawionymi w specyfikacji. Także wtedy, gdy jednoznacznie przesądzono w niej, że każda z pozycji musi być wyceniona przez wykonawców.

STAN FAKTYCZNY Przetarg dotyczył budowy strażnicy straży pożarnej. Zamawiający przyjął rozliczenie kosztorysowe. W specyfikacji podkreślił, że każda z pozycji musi być wyceniona. Dodatkowo zamieścił adnotację: „Uwaga! Nieuwzględnienie w wycenie chociażby jednej pozycji robót będzie przyczyną odrzucenia oferty”. Właśnie brak wyceny dwóch mało istotnych pozycji, stał się powodem odrzucenia najkorzystniejszej oferty. Chodziło o szafę do suszenia węży pożarniczych oraz sprężarkę do napełniania butli tlenowych. Czytając specyfikację, można było odnieść wrażenie, że zamawiający dysponuje już tym sprzętem.

Aby się upewnić, wykonawca zadał mu pytanie. Z odpowiedzi wynikało, że rzeczywiście zamawiający ma już te urządzenia, dlatego też przedsiębiorca w obydwu pozycjach nie wpisał żadnej kwoty. Zamawiający uznał to za niezgodność z wymaganiami specyfikacji i odrzucił ofertę. Firma złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Przede wszystkim podnosiła, że jej oferta jest w pełni zgodna ze specyfikacją. Zarówno z niej, jak i z odpowiedzi udzielonej przez zamawiającego wynikało, że szafy i sprężarki nie należy uwzględniać w formularzu ofertowym. Gdyby nawet było inaczej, to zamawiający i tak nie powinien odrzucać oferty. Ewentualny błąd byłby bowiem całkowicie nieistotny. Przy cenie za całość przekraczającej 12 mln zł, koszt szafy i sprężarki można uznać za pomijalny. Dlatego też zamawiający powinien wówczas skorzystać z art. 87 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2199 ze zm.) i na jego podstawie poprawić omyłkę jako nieistotną.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane