Akty notarialne dostępne z każdego miejsca w kraju

autor: Anna Krzyżanowska24.03.2016, 07:21; Aktualizacja: 24.03.2016, 09:04
Istniejący Rejestr Testamentów Notarialnych jest niepubliczny i zawiera jedynie testamenty objęte formą aktu

Istniejący Rejestr Testamentów Notarialnych jest niepubliczny i zawiera jedynie testamenty objęte formą aktuźródło: ShutterStock

Pomysł jest taki, by każdy, kto własnoręcznie spisze testament, mógł go zarejestrować. Dzięki temu w trakcie postępowań o stwierdzenie nabycia spadku będzie ślad, że ostatnia wola została sporządzona - mówi w wywiadzie dla DGP notariusz Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Notariat podpisał porozumienie z ministrem cyfryzacji. Czego mogą się po nim spodziewać klienci państwa kancelarii?

Porozumienie stwarza podstawy do budowy systemu teleinformatycznego, który nie będzie prowadził do dematerializacji aktu notarialnego, ale pozwoli naszym klientom otrzymywać dokumenty obejmujące czynności notarialne w formie elektronicznej. Rejenci zyskają uprawnienie do wydawania elektronicznych wypisów aktów notarialnych, elektronicznych poświadczeń, ale też papierowych poświadczeń dokumentów elektronicznych. Służyć ma temu elektroniczne ogólnopolskie repozytorium aktów notarialnych.

Mariusz Białecki

Mariusz Białecki

źródło: Materiały Prasowe

Jaki będzie tego praktyczny wymiar?


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Rafci0(2017-06-21 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ile ja się nachodziłem żeby pozałatwiać takie sprawy. Dobrze by było gdyby coś takiego wprowadzili, bo nieźle musiałem się nachodzić. Dobre jest to, że pani notariusz, Cejrowska, była taka cierpliwa i wszystko mi dokładnie tłumaczyła, bo praktycznie nic nie rozumiałem. A wiadomo, podpisujesz dokument i nawet nie wiesz co tam jest napisane, standard wśród Polaków. Ja jednak przejechałem się wielokrotnie na własnej głupocie (nie pytam o co tu chodzi, bo i tak nie zrozumiem), ale to też chodziło o to, że nikt nie potrafił mi tego wyjaśnić w normalnym języku. Z kolei pani Cejrowska wytłumaczyła tak, że w końcu zrozumiałem o co chodzi w tych paragrafach itp. Widać, że zna się na swojej pracy, najlepszy notariusz, do nikogo innego bym już w życiu nie poszedł!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane