Prawo do sądu dla zbyt dociekliwych

autor: Ewa Ivanova22.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 22.03.2016, 10:27
sąd, prawo

W toku sprawy przedstawiciel wójta wskazywał, że obywatelka za często wnioskuje o informacje.źródło: ShutterStock

Czy sąd może odrzucić skargę obywatela tylko dlatego, że sprawa wydaje mu się oczywiście błaha i ocenia ją jako nadużycie prawa?

Naczelny Sąd Administracyjny, w składzie siedmiu sędziów, odmówił wczoraj odpowiedzi na tak postawione pytanie prawne jednego ze składów NSA (I OSK 1992/14). Uznał, że nie zachodziła żadna wątpliwość prawna, więc w ogóle nie było podstaw do sformułowania zagadnienia dla powiększonego składu. Zatem ten, który pytał, będzie musiał rozstrzygnąć sprawę merytorycznie – ocenić prawidłowość opłaty nałożonej za udostępnienie informacji.

– To jedna z ważniejszych spraw dotyczących jawności w ostatnim 25-leciu. Gdyby NSA uznał racje pytania prawnego, to skończyłaby się w Polsce jawność – mówi Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Prawo do sądu

Prawo do sądu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Joanna żakowska(2016-03-22 09:52) Zgłoś naruszenie 10

    Przede wszystkim sędziowie nie przestrzegają tego punktu w konstytytucji . Wg. mnie nie powinni być sędziami...Szkodliwość społeczna ogromna i nic- są bezkarni...Trudno to nazwać nowoczesnym państwem..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane