statystyki

Państwa w arbitrażu nie czują się tak pewnie, jak przed własnym sądem

autor: Patryk Słowik22.03.2016, 07:43; Aktualizacja: 22.03.2016, 09:05
prawo, biznes, dokument

Przeciwko Polsce toczą się obecnie postępowania odszkodowawcze na kwotę ponad 4 mld zł.źródło: ShutterStock

Jeśli dany kraj nie ma nic do ukrycia, nie planuje kontrowersyjnych, naruszających prawa inwestorów ruchów, to BIT-y nie powinny mu przeszkadzać - mówi w wywiadzie dla DGP dr Michał Jabłoński, senior associate w kancelarii Dentons, członek zespołu postępowań sądowych i arbitrażu.

Rząd planuje wypowiedzieć umowy w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, tzw. BIT-y. To dobry krok?

Odpowiedź na to pytanie wymaga odpowiedzenia sobie na kilka innych. Po pierwsze, czy uważamy, że Polska w oczach zagranicznych inwestorów jest krajem o stabilnym porządku prawnym, w którym istotne zmiany nie zachodzą z dnia na dzień. Po drugie, czy w razie wprowadzenia zmian mogących mieć potencjalnie charakter dyskryminujący niektóre podmioty możliwe jest szybkie i efektywne rozpatrzenie sprawy w krajowym postępowaniu sądowym. I po trzecie, w jakim zakresie polskie prawo przewiduje odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa za ewentualne naruszenia w porównaniu z BIT-ami.

Na tak postawione pytania odpowiedź wydaje się jasna i niekorzystna dla Polski. Ale czy BIT-y nie są reliktem, który obecnie służy jedynie szantażowaniu państw przez przedsiębiorców?

BIT-y dla wielkiego przedsiębiorcy nie są najważniejszym kryterium wyboru, czy zdecyduje się zainwestować w państwie, które taką umowę z jego państwem macierzystym ma podpisaną, czy też z tym, z którym takiej umowy nie ma. Nie ulega jednak wątpliwości, że to kryterium jest brane pod uwagę. Poczucie, że w razie zastosowania przez państwo środków dyskryminujących lub wywłaszczenia inwestycji będzie można sprawnie uzyskać odszkodowanie zasądzone przez międzynarodowych arbitrów, a nie przez wiele lat dochodzić sprawiedliwości w sądzie krajowym tego państwa, może stanowić języczek u wagi.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane