statystyki

"Nowa Rzeczywistość Konstytucyjna". Co każdy sąd zrobić powinien

autor: Krzysztof Pawłowski22.03.2016, 10:41; Aktualizacja: 22.03.2016, 11:22
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Ostatnią decyzją o nieopublikowaniu wyroku TK pani premier Szydło wprowadziła w Polsce zupełnie nowy stan. Nie, to jeszcze nie jest stan wojenny, to jest Nowa Rzeczywistość Konstytucyjna.

W Polsce bowiem rząd nie zmienił konstytucji, zmienił jedynie, a właściwie aż, praktykę konstytucyjną. Mówiąc językiem giełdy, wprowadził na rynek prawniczy w segmencie zajmowanym dotychczas wyłącznie przez sądy nowego, poważnego – jak chce rząd i PiS, a jak chce opozycja i Komisja Wenecka niepoważnego – gracza. Rząd RP.

Takiego gracza nie można lekceważyć. Jego rola nie jest co prawda uregulowana w żaden prawny sposób, a jego obecność tam legitymizowana jest jedynie siłą i monopolem na drukowanie Dziennika Ustaw, ale jest to gracz rzeczywisty, a nie jakieś widmo. Jest to gracz wielki, który sam, arbitralnie, nie patrząc na ducha i literę prawa, ustala sobie i innym reguły, którymi się tu i teraz kieruje! Inni gracze, czy chcą tego, czy nie, muszą to brać po uwagę! Także, w interesie własnym, jak i swoich klientów, powinien to zrobić każdy sąd.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Pod rozwagę(2016-03-23 20:06) Zgłoś naruszenie 60

    ...a gdież ten Rzeplinski sprawiedliwy i Konstytucyjny był jak nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Czy to jest co orzekł TK w tych kwestiach Konstytucyjne,czyz to nie zakazany Konstytucją RP wyzysk aby się przypodobać byłemu Ćpunowi z Maciu Piciu.

    Odpowiedz
  • sd/PRAWO NIEDOPUSZCZA OGŁOSZENIA ORZECZ. K 47/15:(2016-03-22 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    USTAWA z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym ( j. t. Dz. U. z dnia 8 marca 2016 r., poz. 293) […] Art. 44. 1. Trybunał orzeka: 1) w pełnym składzie, chyba że ustawa stanowi inaczej; […] 3. Orzekanie w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału. WYROK Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. sygn. akt K 47/15 Trybunał Konstytucyjny w składzie [12 sędziów]: Andrzej Rzepliński -przewodniczący Stanisław Biernat - sprawozdawca Mirosław Granat Leon Kieres Julia Przyłębska (zdanie odrębne) Piotr Pszczółkawski (zdanie odrębne) Małgorzata Pyziak-Szafnicka Stanisław Rymar Piotr Tuleja Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz Andrzej Wróbel Marek Zubik, USTAWA z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (j. t. Dz. U. z 2015 r. poz. 1484 i 1890) […] Art. 15. 4. Podstawą do ogłoszenia orzeczenia jest jego odpis w formie dokumentu elektronicznego, który w swojej treści zawiera poświadczenie zgodności z oryginałem […], a także odpis tego orzeczenia w postaci papierowej. 5. W przypadku orzeczenia poświadczenie zgodności z oryginałem, o którym mowa w ust. 4, obejmuje także oznaczenie organu oraz imiona i nazwiska członków składu orzekającego, który wydał i podpisał orzeczenie, a także wzmiankę o zgłoszeniu przez danego sędziego zdania odrębnego, w przypadku jego zgłoszenia. KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r.: Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Art. 194. 1. Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, Art. 197. Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. Art. 83. Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane