statystyki

Konwencja haska a prawa ojca

autor: Dominika Bychawska--Siniarska15.03.2016, 09:54; Aktualizacja: 15.03.2016, 10:17
Dziecko, sąd, prawo

Postępowanie dotyczące ustalenia kontaktów ojca z córką zostało zawieszone do czasu rozpoznania sprawy rozwodowej.źródło: ShutterStock

Prosto ze Strasburga: K.J. jest obywatelem polskim mieszkającym na stałe w Kent w Wielkiej Brytanii. W 2010 r. urodziła mu się córka poczęta w związku małżeńskim. W lipcu 2012 r. dziewczynka wraz z matką wyjechała (za zgodą mężczyzny) na wakacje do Polski. Po miesiącu kobieta poinformowała K.J., że nie zamierza wrócić na Wyspy, bo nigdy się tam dobrze nie czuła, i wystąpiła o rozwód.

K.J. na podstawie konwencji haskiej złożył wniosek o powrót dziecka do Wielkiej Brytanii. Podczas postępowania przed sądami polskimi dotyczącymi tej sprawy matka wyraziła obawę, że po odesłaniu dziewczynki do ojca nigdy więcej już jej nie zobaczy. Postępowanie trwało ponad rok. Sądy, powołując się na art. 13 (b) konwencji haskiej uznały, że powrót dziecka bez matki naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną albo w jakikolwiek inny sposób postawiłby je w sytuacji nie do zniesienia. Zwrócono też uwagę na to, że dziewczynka ma zaledwie trzy lata i to głównie matka opiekowała się nią od urodzenia, a kontakty z ojcem od chwili faktycznego uprowadzenia były sporadyczne. Sądy podparły się również opinią psychologiczną, w której stwierdzono, że w najlepszym interesie dziecka jest pozostanie wraz z matką w Polsce.

Postępowanie dotyczące ustalenia kontaktów ojca z córką zostało zawieszone do czasu rozpoznania sprawy rozwodowej. Dopiero w listopadzie 2014 r. zapadło orzeczenie, że K.J. może widywać dziewczynkę przez dwa weekendy w miesiącu oraz podczas wakacji.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane