Zdjęcia ślubne na Facebooku. Fotograf nie zawsze narusza dobra osobiste

autor: Maciej Suchorabski10.03.2016, 07:00
małżonkowie, młoda para

Ostatecznie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił apelacjiźródło: ShutterStock

Para, która dokonała autoryzacji zdjęć, nie może w związku z publikacją prac domagać się od fotografa zadośćuczynienia za naruszanie dóbr osobistych – wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • sss3(2016-03-22 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  Co za chamstwo. Świadomie zgodzili się na publikację żeby przyoszczędzić a potem jeszcze chcieli odszkodowania. W takich sytuacjach oprócz kosztów sądowych powinna być dodatkowa kara za bezsensowne zabieranie czasu sądowi i pozwanemu. Chociaż na obronę małżeństwa trzeba przyznać, że ustawodawca tak wychowuje obywateli - skoro normalną rzeczą jest że się zawiera dobrowolną umowę np. ze sklepem, korzysta z tej umowy a potem wyszukuje klauzule niedozwolone i sąd się na to godzi to myśleli, że tu będzie tak samo i nie tylko będą mieli zdjęcia za darmo ale jeszcze na tym zarobią :(

  Odpowiedz
 • Michał(2016-03-15 10:06) Zgłoś naruszenie 00

  m, fotki z wakacji możesz wydrukować po 0,50 zł za sztukę w pierwszym lepszym fotolabie. Fotograf, któremu zależy na jak najlepszym wydruku płaci za jakość - pamiętaj, że to sesja ślubna, zaawansowana obróbka, korekcja kolorów zajmuje nawet kilka godzin - nie każdy lab jest w stanie przygotować odbitki, które odpowiadają wizualnie zdjęciu widzianemu na ekranie komputera. Najpierw zapoznaj się z wiedzą nt. odwzorowania barwy w druku, a potem wypowiadaj.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • m(2016-03-11 07:54) Zgłoś naruszenie 02

  5 zł za zdjęcie, to sporo, inni np. oferują zdjęcie na papierze x za np. 0,50 a ostatecznie mają np. 0,70 , jak za lepszy papier coś w tym rodzaju, cena ceną ale jak się zdjecie np. nie podoba a taki fotograf na siłe je umieszcza publicznie, to nie powinno tak być, zastanówcie się sami, oglądacie różne zdjęcia , ale tak ja znowu wczoraj w programie Sprawa dla ...jasno pokazali w sądach i prokuraturach w Zasadzie nie ma sprawiedliwości, ale są dobre , bardzo dobre i pewne pieniądze, tak to działa !

  Odpowiedz
 • Małgosia(2016-03-10 16:15) Zgłoś naruszenie 31

  Nie rozumiem, Pani Anno - skoro kwestia publikacji była tak kluczowa, w czym problem, żeby dopłacić za tę ekstrawagancję? Możliwość publikacji jest dla fotografa kluczowa. Nie wiem, czym się Pani zajmuje, ale w każdej profesji, w której powstaje produkt brak możliwości jego pokazania praktycznie uniemożliwia promocję. Trudno mi zrozumieć, jak można to traktować jako zamach na swoje prawa. To jak obrażać się na markę odzieżową za umieszczanie loga na tiszercie czy torbie.

  Odpowiedz
 • Janek(2016-03-10 15:19) Zgłoś naruszenie 31

  Koleżanko Anno wybierając fotografa gdzie szukałaś jego prac, porownywałaś i ostecznie wybrałaź . Za pewne na jego stronie bać fejsboku ??? I Przemyśl jedno jak w inny sposób tak szybko mogła byś wybrać ??? Wiem że na spotkaniu Fotograf pokazuje swe pracę na papierze. Tylko czy była byś w stanie spotkać się no 30/40.Czy znalazła byś na to czas.Czy zapamiętała byś który Fotograf jak fotografuje.Szczerze wątpie. Fotki to raz promocja dla fotografa a dwa dla potencjalnego klienta.

  Odpowiedz
 • Anna(2016-03-10 14:49) Zgłoś naruszenie 16

  Szczerze uważam ze to duża plaga. Oczywiście większość osób nie zna prawa. Bardzo dużo fotografów to wykorzystuje od razu w umowie dodając punkt o tym, że zrzekamy się praw do wizerunku. Nie jest za to napisane na jak długo ani nic. Szukałam fotografa w warszawie, i na prawdę trudno znaleźć było takiego, który od razu nie miałby zapisu w umowie. Liczą, że ktoś się nie dopatrzy. A jak chce się z tego zrezygnować należy dopłacić 25 %.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane