statystyki

Przesyłanie zdjęć z fotoradarów pocztą zależy od dobrej woli organów

autor: Piotr Szymaniak11.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:05
Przesyłanie zdjęć z fotoradarów pocztą zależy od dobrej woli organów

Przesyłanie zdjęć z fotoradarów pocztą zależy od dobrej woli organówźródło: ShutterStock

Rok po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie udostępniania materiałów w postępowaniu przygotowawczym Główny Inspektorat Transportu Drogowego nadal nie wysyła kierowcom zdjęć z fotoradarów. Wszystko dlatego, że do dziś nie powstały przepisy, które by go do tego obligowały. Tak więc na zdjęcia w kopertach przyjdzie jeszcze poczekać.

Przez ostatnie lata GITD stał na stanowisku, że art. 38 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia uniemożliwia udostępnianie kierowcom zdjęć z fotoradarów, bo nie pozwala na udostępnianie materiałów z postępowania przygotowawczego. W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał (wyrok z 3 czerwca 2014, sygn. akt K 19/11), że w zakresie, w jakim art. 38 k.p.w. nie przewiduje na etapie czynności wyjaśniających prawa dostępu do akt dla osoby, wobec której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane