statystyki

Prawo prasowe: Autoryzacja pozostaje, ale w złagodzonej formie

autor: Sławomir Wikariak14.02.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:46
Prasa

Zmienia się również sankcja za publikację wypowiedzi bez umożliwienia rozmówcy jej autoryzacjiźródło: ShutterStock

Osoby żądające autoryzacji wypowiedzi dla prasy będą musiały ją odesłać w ciągu doby lub trzech dób. Brak reakcji w tym czasie będzie oznaczał zgodę na publikację wypowiedzi – zakłada projekt nowelizacji ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.).

Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego akt utrzymuje przepis, zgodnie z którym dziennikarz nie może odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi. Dodaje jednak ramy czasowe, w których autoryzacja powinna zostać odesłana. W przypadku dzienników mają to być 24 godziny, w przypadku czasopism – trzy doby. Dzisiaj przepisy nie wyznaczają żadnych terminów, więc autoryzacja może przeciągać się w nieskończoność, uniemożliwiając opublikowanie wypowiedzi czy wywiadu.

– Propozycja jest bez wątpienia korzystna dla środowiska dziennikarskiego, chociaż w przypadku dzienników uważam, że czas na autoryzację powinien zostać skrócony do sześciu, maksymalnie 12 godzin. W dobie internetu informacja rozpowszechnia się błyskawicznie i po dobie może już nie być wiele warta – komentuje Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane