statystyki

Prawo prasowe: Autoryzacja pozostaje, ale w złagodzonej formie

autor: Sławomir Wikariak14.02.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:46
Prasa

Zmienia się również sankcja za publikację wypowiedzi bez umożliwienia rozmówcy jej autoryzacjiźródło: ShutterStock

Osoby żądające autoryzacji wypowiedzi dla prasy będą musiały ją odesłać w ciągu doby lub trzech dób. Brak reakcji w tym czasie będzie oznaczał zgodę na publikację wypowiedzi – zakłada projekt nowelizacji ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.).

Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego akt utrzymuje przepis, zgodnie z którym dziennikarz nie może odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi. Dodaje jednak ramy czasowe, w których autoryzacja powinna zostać odesłana. W przypadku dzienników mają to być 24 godziny, w przypadku czasopism – trzy doby. Dzisiaj przepisy nie wyznaczają żadnych terminów, więc autoryzacja może przeciągać się w nieskończoność, uniemożliwiając opublikowanie wypowiedzi czy wywiadu.

– Propozycja jest bez wątpienia korzystna dla środowiska dziennikarskiego, chociaż w przypadku dzienników uważam, że czas na autoryzację powinien zostać skrócony do sześciu, maksymalnie 12 godzin. W dobie internetu informacja rozpowszechnia się błyskawicznie i po dobie może już nie być wiele warta – komentuje Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane