statystyki

Pies w restauracji? Jeśli towarzyszy osobie niepełnosprawnej ma specjalne przywileje

autor: Elżbieta Pawluk13.03.2016, 10:00; Aktualizacja: 13.03.2016, 11:53
niewidomy, pies przewodnik

Właściciele barów i restauracji mają obowiązek stosowania procedur, które chronią żywność przed zanieczyszczeniem, również pochodzącym od zwierząt.źródło: ShutterStock

Właściciel lokalu gastronomicznego może wprowadzić zakaz wstępu ze zwierzętami. Nie może jednak przy tym powoływać się na sanepid. Wyjątkowe przywileje ma pies asystujący osobie niepełnosprawnej.

Właściciele barów i restauracji mają obowiązek stosowania procedur, które chronią żywność przed zanieczyszczeniem, również pochodzącym od zwierząt. – Zgodnie z pkt 4, rozdz. IX załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych zakład powinien wprowadzić odpowiednie procedury, aby zapobiec dostępowi zwierząt domowych do miejsc, gdzie żywność jest przygotowywana, przetwarzana lub składowana – wskazuje Elżbieta Kuras, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Suwerenna decyzja

Nie oznacza to jednak, że klienci barów czy restauracji nie mogą odwiedzać tych miejsc w towarzystwie czworonogów. W przepisach nie przewidziano bowiem zakazu wstępu zwierząt do lokali gastronomicznych czy nawet karmienia zwierząt w takich miejscach. Prowadzący restaurację mają więc prawo dowolnie ustalać, czy pozwalają odwiedzającym ich lokal na wizytę z czworonogiem w sali, w której przebywają goście restauracji. Nie mogą przy tym wskazywać, że zabrania im tego sanepid.

– Przedsiębiorca może samodzielnie wprowadzić zakaz, informując o tym klientów np. za pomocą wywieszki na drzwiach wejściowych – wskazuje Anna Lis, śląski wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej w Katowicach. Dodaje, że w praktyce zdarzają się nieliczne placówki gastronomiczne, w których zwierzęta są mile widziane, ale w większości przypadków wejście do restauracji z czworonogiem jest wciąż postrzegane jako naruszenie niepisanych zasad współżycia społecznego.

Pomocnik z certyfikatem


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane