Umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta na piśmie. Zdarza się jednak, że wspólnik zamierza wnieść do takiej spółki prawo własności nieruchomości. Czy wówczas konieczne jest podpisanie dodatkowej umowy w formie aktu notarialnego?
Pisemna umowa spółki jawnej może przewidywać wnoszenie wkładów w formie niepieniężnej (aportów). Nie ma wtedy przeszkód, aby wspólnik wniósł do spółki prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego gruntu. Powinien on jednak w takim przypadku przenieść prawo własności nieruchomości na spółkę. Umowa zobowiązująca go do przeniesienia takiej własności musi być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność nieruchomości, którą zawiera się w celu wykonania wspomnianego zobowiązania do przeniesienia tejże własności.
Zatem zawarcie samej umowy spółki jawnej w zwykłej formie pisemnej nie będzie wystarczające do tego, aby wnieść do spółki wkład obejmujący prawo własności nieruchomości. Kwestię tę wyjaśnił Sąd Najwyższy (SN) w postanowieniu z 25 listopada 2015 r., sygn. akt II CSK 723/14. SN stwierdził, że w razie zawarcia umowy spółki jawnej w zwykłej formie pisemnej, w której wspólnik zobowiązał się do wniesienia tytułem wkładu własności nieruchomości, konieczne jest sporządzenie odrębnej umowy w formie aktu notarialnego przenoszącej własność tej nieruchomości na rzecz spółki.
Oznacza to, że zawarcie umowy spółki jawnej w zwykłej formie pisemnej jest dopuszczalne także wtedy, gdy przedmiotem aportu jest nieruchomość. Jednak w takim przypadku konieczne jest podpisanie jeszcze dodatkowo umowy przenoszącej własność nieruchomości na spółkę. Jej zawarcie powinno nastąpić dopiero po zarejestrowaniu spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Spółka jawna powstaje bowiem z chwilą rejestracji w KRS i dopiero wtedy można skutecznie przenieść na nią własność nieruchomości. Zarejestrowanie spółki jawnej w KRS umożliwi w konsekwencji ujawnienie jej w księdze wieczystej jako podmiotu dysponującego tytułem prawnym do nieruchomości.
dr Marcin Borkowski, radca prawny, GWW Legal