Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

autor: Adam Makosz07.03.2016, 19:00; Aktualizacja: 07.03.2016, 19:36
Czy sąsiad odpowie za bałagan na swojej działce?

Czy sąsiad odpowie za bałagan na swojej działce?źródło: ShutterStock

W czasie wiosennych porządków bez większych formalności można wyciąć uschnięte drzewa owocowe, postawić płot, wykopać oczko wodne. Nie wolno jednak wypalać traw ani składować śmieci wbrew zasadom uchwalonym przez gminę.

Czy sąsiad odpowie za bałagan na swojej działce

Moi sąsiedzi od lat nie dbają o porządek na swoim podwórku. Już od wiosny rosną tam chwasty, które rozsiewają się na moją posesję. Na ich działce jest pełno śmieci, złomu i krzaków. Wielokrotnie prosiłam o uporządkowanie terenu. Bez skutku. Czy za taki bałagan grozi jakakolwiek odpowiedzialność?

TAK

Niewypełnianie obowiązków w zakresie utrzymania ładu na własnej nieruchomości może stanowić wykroczenie, za które grozi do 1500 zł grzywny lub nagana. Obowiązki te określa w pierwszej kolejności ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciel posesji musi m.in. wyposażyć ją w pojemniki służące do zbierania odpadów, zbierać śmieci i nieczystości powstałe na jej terenie, a później pozbywać się ich zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie może więc magazynować ich otwartej przestrzeni – powinny trafić na wysypisko. Bardziej szczegółowe zasady utrzymywania prawidłowego stanu nieruchomości może ustanawiać regulamin uchwalony przez radę gminy. Za łamanie przewidzianych w nim zasad również grozi mandat. Urzędnicy nie mogą jednak zobowiązać właściciela nieruchomości do regularnego koszenia trawy, usuwania chwastów, zbędnych krzaków (chyba że wyschną i stworzą zagrożenie pożarowe). Na wprowadzenie takich obowiązków nie pozwala im bowiem wspomniana ustawa.

Podstawa prawna

Art. 117 par. 1 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 ze zm.).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ploughbeam(2016-04-11 21:52) Zgłoś naruszenie 10

    Urzędnicy nie mogą jednak zobowiązać właściciela nieruchomości do regularnego koszenia trawy, usuwania chwastów, zbędnych krzaków (chyba że wyschną i stworzą zagrożenie pożarowe). Na wprowadzenie takich obowiązków nie pozwala im bowiem wspomniana ustawa. Znaczy się, że wybraliśmy do sejmu bezmyślne gadające głowy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane