statystyki

Czy sąsiad ma prawo wtargnąć na naszą działkę?

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz17.08.2015, 19:00
Są sytuacje, w których swobodę właściciela do korzystania z własnej działki ograniczają zakazy ujęte w przepisach oraz zasady współżycia społecznego.

Są sytuacje, w których swobodę właściciela do korzystania z własnej działki ograniczają zakazy ujęte w przepisach oraz zasady współżycia społecznego.źródło: ShutterStock

Sąsiadka chciała od moich rodziców kupić działkę, aby dołączyć ją do swojej. Gdy odmówili sprzedaży, stara się ze wszystkich sił obrzydzić im korzystanie z niej. Nieustannie ma pretensje o to, że nie dbają o krzewy rosnące na skraju obu działek, i zarzuca, że chcą przez to naruszyć granicę, zabrania im prowadzić drobne prace ziemne, twierdząc że spowoduje to obsunięcie się skarpy na jej domek letniskowy. Pod różnymi pretekstami wchodzi też na ich grunt bez uprzedzenia. Czy nie przekracza swoich uprawnień? – pyta pani Antonina

Są sytuacje, w których swobodę właściciela do korzystania z własnej działki ograniczają zakazy ujęte w przepisach oraz zasady współżycia społecznego. Nie wolno mu np. prowadzić robót ziemnych w taki sposób, aby groziło to utratą oparcia sąsiednim nieruchomościom. Chodzi o możliwość obsunięcia się ziemi, co może spowodować zawalenie się budynku lub uszkodzenie jego konstrukcji. Aby jednak sąsiadka mogła skutecznie występować z roszczeniami i wytoczyć sprawę o zakazanie prowadzenia robót ziemnych, zagrożenie musi być obiektywne. Może to zobić nawet wtedy, gdy prace prowadzone są na podstawie pozwolenia budowlanego. Zanim jednak sąd wyda zakaz ich prowadzenia, na temat tego, czy stanowią obiektywne zagrożenie, wyda opinię biegły sądowy.

Kolejne zarzuty dotyczą krzewów znajdujących się na granicy gruntów. Obowiązuje zasada, że drzewa i krzewy rosnące na granicy obu działek, jak również mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia służą do wspólnego użytku sąsiadów i dlatego korzystając z nich, muszą ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Taki obowiązek ciąży na nich wspólnie bez względu na to, kto postawił płot lub mur bądź zasadził krzewy i drzewa, przepisy jednak nie precyzują, w jaki sposób koszty powinny się rozłożyć na obie strony. Ten obowiązek nie obejmuje jednak sadzenia nowych drzew lub wybudowania nowego płotu albo muru na granicy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2002 r. w sprawie sygn. akt IIICZP 75/01. Natomiast obu sąsiadom przysługuje prawo do zrywania owoców z tych drzew i krzewów.

Jeżeli jednak granice obu działek stały się sporne z powodu zniszczenia części zasadzonych tam przed laty drzew i krzewów, a stanu prawnego nie można obecnie stwierdzić, to trzeba je ponownie ustalić. Pozwoli to uniknąć dalszych sporów, tym razem o granicę. Można je określić według ostatniego stanu spokojnego posiadania, a przy przeprowadzeniu tej procedury powinni współdziałać właściciele obu działek. Gdyby postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między nimi, to granice ustali sąd. Może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę.

Odnosząc się do wtargnięcia na działkę rodziców, trzeba stwierdzić, że nie zawsze mamy rację, zarzucając sąsiadowi, iż bez uprzedzenia wchodzi na nasz teren, nawet jeśli przy tym spowoduje szkody.

Jeżeli sąsiadka jest np. właścicielką roju pszczół, to ma prawo poszukiwać go nawet na sąsiedniej działce. Jeśli bowiem nie odszuka go w ciągu trzech dni od dnia wyrojenia, jego właścicielem staje się ten, kto objął go w posiadanie. Dlatego dotychczasowy właściciel powinien go przed upływem tych trzech dni odnaleźć. W tym czasie ma prawo domagać się wydania go.

Sąsiadka może również wejść na nieruchomość rodziców czytelniczki, aby zerwać owoce z drzew, które rosną na jej działce, ale ich gałęzie zwieszają się na sąsiednią. Natomiast owoce, które już spadły z drzewa i leżą na działce rodziców, należą do nich.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • poco(2015-08-18 00:49) Zgłoś naruszenie 230

  Do mnie wszedł by tylko raz bez pozwolenia. Następnym by go wynieśli. Bez prawomocnego postanowienia sądowego nikogo nie wpuścił bym na teren mojej działki. Moja działka, moje prawa na niej rządzące, oczywiście poza prawnie ustanowionymi wyjątkami. Przed wejściem MUSI uzyskać moją zgodę, czy to się komu podoba, czy nie. Co do owoców, to sprawa jasna. To co jest po jego stronie, to jego. Dla spokojności usunąć sporne nasadzenia jeżeli znajdują się w złej odległości od granicy lub poobcinać gałęzie, a płot postawić natychmiast, po uprzednim wytyczeniu działki przez geodetę uprawnionego. Musi obowiązywać bezwarunkowe prawo własności, inaczej posiadanie czegokolwiek nie ma sensu, skoro sąsiad może łazić po moim terenie kiedy tylko chce lub ma ochotę. O pułapkach na intruzów nie wspomnę. Jeżeli wtargnie na moją własność bez mojej zgody, to znaczy w zamiarze ma wyrządzenie szkody, kradzież itp., a ja mam prawo bronić swojej własności. Tu nie chodzi o te jabłka, ale o to ,po coś tam wlazł.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Trzabrac(2015-08-18 14:16) Zgłoś naruszenie 162

  ...najpierw jabłka, później dom, następnie całą dzialke

  Odpowiedz
 • Wyższa szkoła jazdy,(2015-08-17 20:01) Zgłoś naruszenie 112

  zerwać własne może, ale zebrać leżących już nie. Chłop by tego nie wymyślił, trzeba 6 lat studiować i ze dwadzieścia praktykować, żeby takiego knota ukulgać.

  Odpowiedz
 • Daromir(2019-03-10 21:22) Zgłoś naruszenie 71

  Z tego co wiem, to zawsze mozna obciąć gałęzie tej jabłoni, które wyrosły poza granice naszej działki. A generalnie to też jestem za tym, ze prawo powinno bezwzględnie honorować własność działki w ramach jej granic, a nie tolerować dziadostwa j cwaniactwa z czasów komuny.

  Odpowiedz
 • Zgladac(2015-08-18 10:44) Zgłoś naruszenie 50

  ...jabłka są tanie, można kupić skrzynkę na targu i jeść do woli, jablkowy spór to tylko pretekst...

  Odpowiedz
 • Naleczxxx(2015-08-18 00:28) Zgłoś naruszenie 32

  Sąsiadka lub sąsiad z piwkiem i kiełbaską na grila itp. spokojnie może na działkę wtargnąć.

  Odpowiedz
 • Do eweli(2019-07-11 19:23) Zgłoś naruszenie 20

  wykop pułapkę w ogródku :)

  Odpowiedz
 • pytanie(2015-08-18 07:41) Zgłoś naruszenie 29

  Od razu musi wtargnąć? Nie może po prostu wejść?

  Odpowiedz
 • Ewela(2018-05-29 19:13) Zgłoś naruszenie 11

  A co ja mam zrobić. Na mojej dzialce ktora graniczy z agencja rolna sasiad zrobil sobie ogródek i ma tam kury. Żeby do n8ch wwjsc wchodzi sobie na moj podworek i idzie sobie do swoich zwierzaków. Policja nie reaguje a mnie juz krew zalewa bo nie dość ze. Na mojej dzialce ma te kury to jeszcze chidzi po mojej posesji i nic nie moge zrobic bo on jest starszym człowiekiem i poprzedni właściciel mu pozwolił tak chodzic . Co mam zrobic

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane