statystyki

Jak prawidłowo obsadzić drzewami działkę?

autor: Małgorzata Raczkowska06.06.2016, 20:00
działka

W sprawie zalesienia można jednak – pomocniczo – odwołać się do rozporządzenia ministra rolnictwa, które dotyczy dofinansowania upraw leśnych.źródło: ShutterStock

Kupiłem niedawno spory kawałek ziemi, taką większą działkę. Przymierzam się do jej zagospodarowania. W części chciałbym ją zalesić i obsadzić drzewami i krzewami wzdłuż granic. Czy są przepisy, które regulują zasady sadzenia drzew na własnym terenie – zastanawia się pan Janusz.

Specjalnych przepisów dotyczących tego zagadnienia nie ma. Kodeks cywilny stanowi jedynie, że w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swojego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. A zatem sadzić można tak, by drzewa nie przeszkadzały innym ani teraz, ani w przyszłości.

W sprawie zalesienia można jednak – pomocniczo – odwołać się do rozporządzenia ministra rolnictwa, które dotyczy dofinansowania upraw leśnych. Zapisano tam, że las można posadzić w odległości 1,5 m od granicy innego lasu, chyba że należy on do tej samej osoby. Jeśli za miedzą rośnie co innego, trzeba zachować odległość 3 m.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane