Pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza utraty alimentów

autor: Danuta Pawłowska07.03.2016, 09:23; Aktualizacja: 07.03.2016, 09:36
obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimenty

Władze rodzicielską można też tylko ograniczyć, sąd określa wtedy rodzaj uprawnień i obowiązków przyznanych rodzicowi. obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimentyźródło: ShutterStock

Ojciec mojego dziecka wyjechał kilka lat temu za granicę. Bardzo rzadko przyjeżdża, ale i wtedy nie kontaktuje się z synem. Płaci tylko na niego. Zastanawiam się nad pozbawieniem go władzy rodzicielskiej, ale nie wiem, jakie są tego konsekwencje. Czy oznacza to także rezygnację z alimentów – niepokoi się pani Justyna.

Władza rodzicielska przysługuje dwojgu rodzicom, ale jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu albo pozbawieniu jednego z nich lub obojga. Może to zrobić także podczas sprawy o rozwód lub separację. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej (na przykład choroba, wyjazd, kara pozbawienia wolności), sąd opiekuńczy może ją przywrócić.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • entrada(2016-03-08 10:27) Zgłoś naruszenie 01

    Autorka zapomniała, albo pozostaje w niewiedzy. Na ten temat jest orzeczenie SN. Obecnie - rodzic nie może występować z wnioskiem o pozbawienie praw rodzicielskich drugiego rodzica. Musi dojść do rażącego krzywdzenia dziecka, zaś wniosek kierują organy państwowe ( a nie rodzic ). Dotychczas te sprawy były argumentem solidarności kobiet. Również "Orlic" orzekających w sądach rodzinnych wbrew niezawisłości sędziowskiej i niezgodnie z interesami i dobrem małoletnich dzieci. Przypominam, że GP bodaj w 2008r pisała na ten temat -Tytuł przybliżony: " Matka nie będzie mogła ...." ( i chodziło tu o zakaz rozpatrywania spraw z wniosku matek o pozbawienie ojca praw rodzicielskich ). Taki wstyd - pani Danuto Pawłowska.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane