statystyki

Martwa blokada alkoholowa. Nadal nie wydano rozporządzenia

autor: Piotr Szymaniak29.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 29.02.2016, 10:18
kierowca, alkohol

kierowca, alkoholźródło: ShutterStock

Przepisy o możliwości jej stosowania obowiązują od dziewięciu miesięcy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wciąż jednak nie wydało rozporządzenia, dzięki któremu mogłyby działać.

Blokada alkoholowa to novum wprowadzone nowelizacją kodeksu karnego, która weszła w życie 18 maja ubiegłego roku (Dz.U. z 2015 r. poz. 541), czyli tzw. ustawą o pijanych kierowcach. To rozwiązanie skierowane do osób, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów za to, że jechały pod wpływem alkoholu. Sąd może zwrócić im prawo jazdy wcześniej, niż to zostało orzeczone, ale wtedy znajdzie się w nim adnotacja, że jego posiadacz może poruszać się wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę. Tymczasem od wejścia w życie nowych przepisów takich postanowień wydanych przez sądy było jak na lekarstwo. Do końca 2015 r. wydziały wykonawcze sądów rejonowych wydały ich jedynie 37 (dane z 32 na 45 okręgów – z 13 okręgów nie udało nam się uzyskać odpowiedzi). Dla porównania, za jazdę w stanie nietrzeźwości co roku skazuje się ok. 60 tys. kierowców.

Martwe przepisy

Najwięcej zgód na jazdę z blokadą wydano w sądach okręgu kieleckiego – 5. Najwięcej wniosków – 15 – złożyli kierowcy w okręgu białostockim, ale tylko dwa z nich uwzględniono (10 oddalono, jedną sprawę umorzono, a dwie są w toku). W innych okręgach – jak katowicki, gorzowski, ostrołęcki, szczeciński czy częstochowski – nie wydano ani jednej zgody na prowadzenie auta z blokadą (w tym ostatnim jedna sprawa jest w toku). Trudno się jednak dziwić, skoro np. w jedynym w okręgu szczecińskim postępowaniu – prowadzonym w Sądzie Rejonowym w Gryficach – o możliwość prowadzenia auta z blokadą wystąpiła osoba, która w okresie zakazu permanentnie go łamała. Tymczasem, zgodnie z art. 182a kodeksu karnego wykonawczego, sąd może wydać takie postanowienie, jeżeli „postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane