statystyki

Co grozi za prowadzenie samochodu pomimo zakazu

autor: Jan Ludwikowski12.04.2016, 19:00
Nowelizacja przepisów prawa karnego znacznie zaostrzyła kary grożące za jazdę na podwójnym gazie.

Nowelizacja przepisów prawa karnego znacznie zaostrzyła kary grożące za jazdę na podwójnym gazie.źródło: ShutterStock

Pani Anna niepokoi się o męża, który nie przestrzega sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. – Wyrok został wydany za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Martwię się, bo wczoraj widziałam małżonka za kółkiem. Co mu grozi za nieprzestrzeganie zakazu? Czy może pójść do więzienia – pyta czytelniczka.

Nowelizacja przepisów prawa karnego znacznie zaostrzyła kary grożące za jazdę na podwójnym gazie. Sąd obowiązkowo zakazuje prowadzenia pojazdów na okres co najmniej trzech lat i nie ma możliwości wydania łagodniejszego wyroku. Nieodpowiedzialny kierowca musi też zapłacić świadczenie w wysokości minimum 5000 zł. Skład orzekający decyduje również, czy wymierzyć oskarżonemu grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Sprawcy takich przestępstw często są skazywani na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jeśli mąż pani Anny został ukarany właśnie w ten sposób, to sąd stwierdzi, że doszło do naruszenia porządku prawnego w okresie próby. Ponadto oskarżony nie zastosował się do prawomocnego wyroku. W takich przypadkach zasadne jest zarządzenie wykonania kary. Oznacza to, że sprawca może zostać pozbawiony wolności.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane