statystyki

Co grozi za prowadzenie samochodu pomimo zakazu

autor: Jan Ludwikowski12.04.2016, 19:00
Nowelizacja przepisów prawa karnego znacznie zaostrzyła kary grożące za jazdę na podwójnym gazie.

Nowelizacja przepisów prawa karnego znacznie zaostrzyła kary grożące za jazdę na podwójnym gazie.źródło: ShutterStock

Pani Anna niepokoi się o męża, który nie przestrzega sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. – Wyrok został wydany za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Martwię się, bo wczoraj widziałam małżonka za kółkiem. Co mu grozi za nieprzestrzeganie zakazu? Czy może pójść do więzienia – pyta czytelniczka.

Nowelizacja przepisów prawa karnego znacznie zaostrzyła kary grożące za jazdę na podwójnym gazie. Sąd obowiązkowo zakazuje prowadzenia pojazdów na okres co najmniej trzech lat i nie ma możliwości wydania łagodniejszego wyroku. Nieodpowiedzialny kierowca musi też zapłacić świadczenie w wysokości minimum 5000 zł. Skład orzekający decyduje również, czy wymierzyć oskarżonemu grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Sprawcy takich przestępstw często są skazywani na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jeśli mąż pani Anny został ukarany właśnie w ten sposób, to sąd stwierdzi, że doszło do naruszenia porządku prawnego w okresie próby. Ponadto oskarżony nie zastosował się do prawomocnego wyroku. W takich przypadkach zasadne jest zarządzenie wykonania kary. Oznacza to, że sprawca może zostać pozbawiony wolności.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane