Rząd zaostrza przepisy wobec kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. Jednak samo nasilenie sankcji nie przekłada się zdaniem ekspertów na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Mają w tym pomóc nowoczesne rozwiązania
Czy będzie można straci prawo jazdy na zawsze
Czy to prawda, że osoba przyłapana na jeździe po pijanemu bezpowrotnie straci możliwość kierowania samochodem – pyta pan Mateusz
NIE
Nowe przepisy, które wejdą w życie 18 maja br., zakładają, że jeśli kierowca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był nietrzeźwy (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), sąd będzie orzekał środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Możliwe jest też określenie zakazu prowadzenia pojazdów określonej kategorii. Taka sama kara spotka kierowcę, który był pod wpływem środka odurzającego lub który spowodował wypadek (albo katastrofę w ruchu lądowym) i uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy.
Oczywiście są sytuacje, w których kierowca będzie musiał się liczyć z bezpowrotnym przepadkiem uprawnień. Chodzi o quasi-recydywę z art. 178a par. 4 kodeksu karnego. Tak więc jeśli kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, mimo że już w przeszłości był skazany za to przestępstwo, sąd orzeknie wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Jednak w takim przypadku kolejną szansą dla takich osób może okazać się blokada alkoholowa montowana w samochodzie.
Czym jest blokada alkoholowa
Pani Agnieszka pyta, czym jest alkolock i jakie są zasady jego działania. Czy faktycznie będzie w stanie unieruchomić samochód?
TAK
Blokada alkoholowa uniemożliwiałaby uruchomienie samochodu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekraczałby 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc. Z reguły konstrukcja wszystkich tego typu urządzeń jest zbliżona. Podstawowym elementem jest tester wyposażony w ustnik. Przed włożeniem kluczyków do stacyjki kierowca musi w niego dmuchać przez kilka sekund. Jeśli przekroczył dozwoloną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, urządzenie poinformuje go o tym fakcie i uniemożliwi odpalenie silnika. Niektóre urządzenia są tak zaprogramowane, że jeśli kierowca jest trzeźwy, to w ciągu 15 minut „okresu ochronnego” będzie mógł uruchamiać pojazd bez kolejnego badania. Jeśli ten czas zostanie przekroczony, użytkownik będzie musiał poddać się po raz kolejny procedurze badania stanu trzeźwości.
Informacja o alkolocku w prawie jazdy
Słyszałem, że informacja o tym, że kierowca może poruszać się tylko samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową, odnotowana będzie w jego prawie jazdy. Czy to prawda?
TAK
Starosta, wydając decyzję o przywróceniu uprawnień, będzie jednocześnie umieszczał w wydawanym dokumencie odpowiednią informację w postaci kodu 69. Podobne kody są stosowane w prawach jazdy obecnie. Przykładowo kod 95 wpisany na odwrocie dokumentu potwierdza posiadanie kwalifikacji do wykonywania przewozu osób lub rzeczy w transporcie drogowym. I tak „kod 69 (01.01.2016)” będzie oznaczał, że osoba będzie musiała kierować pojazdem wyposażonym w blokadę do 1 stycznia 2016 r. Po upływie tego okresu kod już nie będzie obowiązywał, a osoba nie będzie musiała wymieniać prawa jazdy. Jednak w przypadku wyrażenia takiej chęci (likwidacja kodu z dokumentu) będzie to mogła zrobić na własne życzenie, oczywiście ponosząc stosowne opłaty.
Kto będzie montował alkolocki
Czy państwo odgórnie wskaże, jaki alkolock trzeba będzie ewentualnie zainstalować w samochodzie – dopytuje czytelnik.
NIE
Zgodnie z nowelizacją przepisów, pojazd ma być po prostu wyposażony w blokadę montowaną przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela. Kalibrację urządzenia trzeba wykonywać co 12 miesięcy. Pierwszą kalibrację blokady alkoholowej wykonuje się przed jej montażem w pojeździe. Powinien tego dokonać jej producent (lub jego przedstawiciel) i wystawić dokument potwierdzający kalibrację.
Minister transportu określi, w drodze rozporządzenia, wymagania funkcjonalne i wymogi techniczne blokady alkoholowej oraz wzór dokumentu potwierdzającego jej kalibrację, „uwzględniając dostępność rynkową takich urządzeń oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego” – czytamy w noweli podpisanej 2 kwietnia przez prezydenta RP.
Jak wynika z wykazu prac Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, przewidywany termin wydania rozporządzenia w tej sprawie to III kwartał 2015 r.
Kiedy zamontują blokadę alkoholową
Czy jest określony czas, po którym kierowca skazany za jazdę na podwójnym gazie będzie mógł jeździć z blokadą alkoholową w samochodzie?
TAK
Nowe przepisy dość precyzyjnie wskazują czas i sytuacje, w których kierowca może się ubiegać o taką możliwość. Zgodnie z nimi z wnioskiem o zamontowanie blokady można wystąpić:
● jeśli minęła połowa czasu, na który sąd odebrał uprawnienia. Tak więc jeśli np. za jazdę w stanie nietrzeźwości sąd odbierze uprawnienia do prowadzenia wszelkich pojazdów na okres trzech lat, skazany dopiero po 1,5 roku będzie mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o możliwość korzystania z pojazdu z zamontowaną blokadą alkoholową przez pozostałe 1,5 roku,
● jeśli minęło co najmniej 10 lat obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 ust. 3 lub 4 kodeksu karnego. Mówiąc inaczej, jeżeli sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze (jeśli sprawca, będący w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub który uciekł z miejsca zdarzenia, spowodował śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu), możliwość ponownego prowadzenia pojazdu, ale tylko z alkolockiem, pojawi się dopiero po 10 latach od wydania orzeczenia przez sąd. Obowiązek jazdy z blokadą będzie dożywotni.
Jeśli prawo jazdy cofnięto na okres nieprzekraczający roku, kierowca po uzyskaniu zgody będzie mógł od razu jeździć pojazdem wyposażonym w blokadę bez konieczności zdawania egzaminu.
Co będzie groziło kierowcy za brak alkolocka
Czy kierowcy zobowiązanemu do jazdy autem wyposażonym w blokadę alkoholową grożą jakieś sankcje za nieprzestrzeganie tego ograniczenia?
TAK
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą – Prawo o ruchu drogowym (art. 135 ust. 1 pkt 1i) za prowadzenie pojazdu, który mimo wymogu nie został wyposażony w blokadę alkoholową, policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem. Zatrzymany dokument policja przekazuje niezwłocznie (nie później niż w ciągu 7 dni) według właściwości: sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście.
Podstawa prawna
Ustawa z 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, podpisana 2 kwietnia przez prezydenta RP.