Prawo budowlane z luką dla nieuczciwych: Nie można zakazać użytkowania samowoli budowlanej

autor: Anna Krzyżanowska25.02.2016, 07:34; Aktualizacja: 25.02.2016, 09:20
mieszkanie, dom, budowa

W przypadku gdy obiekt położony jest na terenie, dla którego nie został uchwalony miejscowy plan, nadzór nakazuje przedstawienie warunków zabudowyźródło: ShutterStock

Nie można zakazać użytkowania samowoli budowlanej. To istotne niedopatrzenie w przepisach, które wykorzystują inwestorzy – alarmują prawnicy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • polak77(2019-03-15 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    Od Stycznia 2019 będzie abolicja samowoli budowlanej popełnionej przed 20 laty.Także kapusie i sygnaliści aut.

    Odpowiedz
  • Arek z Mazowsza.(2018-09-18 09:14) Zgłoś naruszenie 42

    Samowola głównie pojawia się w głowie chorego sąsiada donosiciel sygnalisty i kapusia.

    Odpowiedz
  • karolla(2016-12-30 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście, ze jeśli ktoś ma taką możliwość to może budowac się na własne życzenie. Sęk jednak w tym, by nad niektórymi kwestiami mieli nazdzór specjaliści. jestem przeciwna wszlekim kontrolom, ale z drugiej strony (przy racjonalnym podejsciu) można uniknąc wielu tragedii. Na blogu www.zarzadzaj.com.pl jakiś czas temu byl artykuł, ktory szerzej omawia te kwestie,

    Odpowiedz
  • szary obywatel(2016-12-29 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Totalny bajzel i bezprawie na każdym kroku co widać także w sejmie. Luki w prawie są celowe , a później lamentowanie i nic nie da się zrobić bo sedziowie mają immunitety i niezawisłość, zaś bizesmen robi co mu się żywnie podoba a szary obywatel -niewolnik- niech dochodzą racji w sądzie, czekajac na absurdalny wyrok .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • poll(2016-10-19 09:11) Zgłoś naruszenie 01

    Żeby tak państwo było uczciwe wobec wszystkich obywateli Droga Ewo. Rzecz jasna samowola budowlana niesie za sobą duze ryzyko, ale bez przesady, żeby aż takei kary stosować. Jeśli to jest prywatna inwestycja, każdy robi to na własna odpowiedzialność - za głupotę trzeba płacić. W każdym razie warto zawsze zaptać się swojego zarządcy, co powino być zgłosozne a co wymaga pozwolenia. Nasi zarządcy korzytsaja z Admireo i o wiele łatwiej się z nimi skomntaktować.

    Odpowiedz
  • Marta(2016-09-23 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz państwo bierze się za wielkie reformy i luki w prawie. Szkoda, że nie te co ma... No cóż, w końcu to Polska. ;) Zarządzać trzeba umieć, ale nie wbrew woli obywateli. Myśle, że wiele rząd mógłby się nauczyć od Kwatery-nieruchomości. W swojej branży są na pewno jednymi z lepszych. Nasze odsiedle jest tego doskonałym przykładem. ;)

    Odpowiedz
  • miron(2016-03-03 12:17) Zgłoś naruszenie 20

    To jak skrajne dziury występują w kodeskach i ustawach pisanych na kolanie to tylko miejsce dla popisu kancelarii i biur porad prawnych.. Ja walczyłem o drogę dojazdową do działki, najpierw z samym sąsiadem, bo chciałem ugodowo, a potem już na firmę wykupiłem abonament w availo i sprawa się rozwiązała... Swoją drogą jaką to trzeba mieć głowę żeby to wszystko spamiętać...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wolny(2016-03-02 13:12) Zgłoś naruszenie 58

    KAŻDA BUDOWA JEST SAMOWOLĄ, bo wynika z samej woli właściciela. I wara od tego urzędasom i sąsiadom. Jeśli zaostrzą faszystowskie prawo to trzeba będzie strzelać.

    Odpowiedz
  • Delo(2016-02-29 10:43) Zgłoś naruszenie 13

    Niestety Polak ma to do siebie, że lubi kombinować. Ja jestem członkiem zarządu od kilku dobrych lat jak dotąd nigdy nie było problemów z łamaniem prawa. Poza tym korzystamy z sytemu Admireo, który bardzo ułatwia naszą pracę i usprawnia przepływ informacji.

    Odpowiedz
  • Delo(2016-02-29 10:43) Zgłoś naruszenie 02

    Niestety Polak ma to do siebie, że lubi kombinować. Ja jestem członkiem zarządu od kilku dobrych lat jak dotąd nigdy nie było problemów z łamaniem prawa. Poza tym korzystamy z sytemu Admireo, który bardzo ułatwia naszą pracę i usprawnia przepływ informacji.

    Odpowiedz
  • rolnik(2016-02-25 19:01) Zgłoś naruszenie 42

    Mam 5 ha ekologiczne gospodarstwo rolne w jednej miejscowości a mieszkam w innej dojazd ok 15 km, zwróciłem się do Starosty z prośbą o zgodę na wybudowanie tam domku zgodnie z prawem budowlanym, na narzędzia wraz z częścią socjalną otrzymałem odmowę napisałem do Wojewody również i ten zup-ak nie wyraził zgody, więc powstała samowola budowlana, bo muszę się gdzieś przebrać i w razie deszczu skryć. Gdyby urzędnicy postępowali etycznie płaciłbym podatek i państwo miało by korzyści a tak samowola i nie płacę.

    Odpowiedz
  • sa(2016-02-25 13:21) Zgłoś naruszenie 33

    Czy ktoś jak wprowadził małą zmianę do projektu budowlanego( z naniesioną zmianą przez autora projektu jako mało istotną) , mógł być karany.Tak wykonał budynek inwestor , nie dokonał na to procedury zmian wg przepisów i też nie uzyskał wiadomo pozwolenia na te zmiany z PINB Został przez to ukarany na wniosek tego organy PINB czy ta sprawa podlega wzruszeniu w postępowaniu sądowym z uwagi na przesłankę wady prawnej , na której oparł się np. NSA. Pytanie do autorów artykułu - do odp na łamach DGP.

    Odpowiedz
  • EWA(2016-02-25 13:08) Zgłoś naruszenie 826

    Samowola budowlana - powinna podlegac natychmiastowej rozbiorce lub natychmiastowej konfiskacie nieruchomosci !!! Albo prawo stosuje sie albo manipuluje dla kazdego cos innego!!! korupcja i tak stwarza problemy i to nie tylko w Polsce - a tu czytam "luki dla nieuczciwych" i jeszcze czekacie ? na co mili panstwo?????? wszystko co zdobyte nielegalnie i wbrew prawu czy z uzyciem sily podobno podlega konfiskacie??? kto tu wykonuje to prawo????

    Odpowiedz