statystyki

Stan podbudowy drogi nie wpłynie na zapłatę

autor: Ewa Maria Radlińska04.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 04.03.2016, 07:36
budowa, dom, nieruchomości

Sprawa trafiła do sądu, który wydał nakaz zapłaty zgodnie z żądaniem powodaźródło: ShutterStock

Dolna warstwa dojazdu została wykonana niezgodnie ze sztuką budowlaną, ale biegły stwierdził, że nadaje się do użytku. Wykonawca ma więc prawo do wynagrodzenia..

TEZA Wymagalność wynagrodzenia za wykonanie dzieła obarczonego wadami zależy od istotności tych wad. Odmowa zapłaty jest uzasadniona w sytuacji, kiedy dzieło dotknięte jest wadą istotną, czyniącą je niezdatnym do zwykłego użytku lub sprzeciwiającą się wyraźnie umowie.

STAN FAKTYCZNY Powód J.B. wniósł o zasądzenie od pozwanej spółki kwoty 736 tys. zł tytułem wynagrodzenia za roboty budowlane związane z wykonaniem drogi oraz fundamentów. Strony zawarły bowiem umowę o roboty budowlane oraz umowę o dzieło, której przedmiotem była budowa drogi dojazdowej. Okazało się, że podbudowa drogi została wykonana z gruzu porozbiórkowego betonowo-ceglanego i ceglanego, co nie było zgodne ze sztuką budowlaną, ponieważ mogło prowadzić do skrócenia okresu trwałości wykonanej drogi. Na górną warstwę podbudowy zastosowano jednak beton B-10, który zniwelował wady kruszywa ceglanego, zastosowanego w dolnej warstwie. I tak obiekt uznano za nadający się do użytkowania. Pozwana – powołując się właśnie na ten fakt – zapłaciła wykonawcy tylko niewielką część wynagrodzenia.

Sprawa trafiła więc do sądu, który wydał nakaz zapłaty zgodnie z żądaniem powoda. Spółka zgłosiła zarzuty i podała, że droga została wykonana niezgodnie ze sztuką budowy i jest to wada istotna. A to oznacza, że powodowi nie należy się w ogóle wynagrodzenie. Sąd utrzymał jednak w mocy nakaz zapłaty. Stwierdził, że z opinii biegłego wynika, że wykonana droga jest przystosowana do transportu ciężkiego, mimo że jej podbudowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane