statystyki

Komisja Wenecka: Politycy niech zajmą się polityką

autor: Patryk Słowik23.02.2016, 07:47; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:18
umowa, prawo, podpis

Komisja ma niebawem wydać swoją opinię w sprawie kontrowersyjnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.źródło: ShutterStock

Ustawodawca może powołać komisję śledczą do zbadania danego wydarzenia, ale jej prace nie mogą wpływać na postrzeganie sprawy przez prokuraturę i sądy.

Wyraźnie należy bowiem oddzielać władzę ustawodawczą od sądowniczej. Takie wnioski można wyciągnąć z opinii Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej). Eksperci sformułowali swoje stanowisko na prośbę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który rozstrzygał sprawę Lew Rywin przeciwko Polsce. W zeszłym tygodniu trybunał uznał, że Polska nie naruszyła postanowień europejskiej konwencji praw człowieka.

Znany producent filmowy został w 2004 r. skazany za próbę oszustwa na 2,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę. Pełnomocnicy Rywina wskazywali jednak, że ich klient został pozbawiony prawa do uczciwego procesu. Był także niehumanitarnie traktowany, gdyż osadzono go w zakładzie karnym jako ciężko chorego człowieka. W efekcie sprawa zawędrowała aż do Strasburga.

Sędziowie nie mieli jednak wątpliwości, że nie doszło do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania. Organy państwa bardzo dokładnie sprawdzały stan zdrowia skazanego, a warunki osadzenia były dobre. Trybunał wskazał też, że sam producent utrudniał wszelkie procedury związane z nałożoną na niego karą. Przykładowo nie przedkładał wymaganych dokumentów medycznych.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane