statystyki

Zamówienia publiczne: Łańcuch poszlak może dowodzić zmowy przetargowej

autor: Sławomir Wikariak23.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:09
pieniądze

Dodatkową okolicznością obciążającą był fakt nieuzupełnienia dokumentów, co spowodowało konieczność wykluczenia najtańszego konsorcjumźródło: ShutterStock

Takie przestępstwo trudno wykazać. O jego istnieniu może więc przekonywać ciąg okoliczności, z których każda osobno nie wystarczyłaby jako dowód – uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok kontynuuje linię orzeczniczą, zgodnie z którą dowiedzenie zmowy przetargowej jest nieco łatwiejsze niż innych czynów nieuczciwej konkurencji. Niedozwolone porozumienia oceniane są bowiem po rezultatach, przesłankach i całokształcie okoliczności, a niekoniecznie tylko na postawie tak jednoznacznych dowodów, jak chociażby zeznania osób uczestniczących w nielegalnych uzgodnieniach.

Sprawa, w której orzekał SOKiK, dotyczyła przetargu na dostawę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek w woj. dolnośląskim. Jak później ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sześć ze startujących firm zawiązało porozumienie. Wchodziły one w skład dwóch różnych grup kapitałowych i zawiązały trzy różne konsorcja, żeby złożyć trzy odrębne oferty. Gdy okazało się, że dwa pierwsze miejsca zajęły oferty powiązanych konsorcjów, zwycięskie celowo nie uzupełniło brakujących dokumentów (zaświadczenia ZUS), co spowodowało jego wykluczenie z przetargu. W ten sposób zamawiający miał zostać zmuszony do wybrania oferty droższej o pół miliona. Ostatecznie jednak, na skutek odwołania złożonego przez inną firmę, organizator uznał wszystkie trzy wspomniane konsorcja za uczestników zmowy i wykluczył z postępowania.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane