statystyki

SN: Najemca nie wykupi lokum na preferencyjnych warunkach

autor: Michał Culepa16.02.2016, 07:26; Aktualizacja: 16.02.2016, 09:51
blok, mieszkanie

Sąd I instancji uznał, że najemcy może przysługiwać prawo pierwszeństwa, ale tylko pod warunkiem, że Skarb Państwa dokona odpłatnego zbycia budynku wraz z mieszkaniamiźródło: ShutterStock


Najemcy mieszkań należących do Skarbu Państwa nie mogą liczyć na szczególne warunki ich wykupu, określone w ustawie z grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 52) – stwierdził Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki złożył przeciwko staroście sieradzkiemu Sławomir W. Skarb Państwa (a w jego imieniu starosta) dysponował szeregiem mieszkań, które były wynajmowane lokatorom indywidualnym. Były to przeważnie dawne mieszkania służbowe, przyznawane urzędnikom państwowym. Budynki, w których się znajdowały, były już raz skomunalizowane, ale w 2012 r. decyzje komunalizacyjne zostały unieważnione i domy wróciły do zasobów Skarbu Państwa. Rok później ich dysponent – resort spraw wewnętrznych i administracji – zdecydował jednak o przekazaniu ich gminie-miastu Sieradz. Zanim jednak rozpoczęto procedurę komunalizacyjną, Sławomir W. skierował do MSWiA żądanie potwierdzenia, że będzie mu przysługiwało prawo pierwszeństwa w wykupie mieszkania służbowego na preferencyjnych warunkach, zgodnie z przepisami wspomnianej ustawy. Na podstawie jej art. 6 najemcy mieli prawo nabycia mieszkania z bonifikatą sięgającą 95 proc. ceny.

MSWiA odmówiło potwierdzenia prawa pierwszeństwa nabycia mieszkania z bonifikatą i sprawa trafiła do sądu. Sąd I instancji uznał, że najemcy może przysługiwać prawo pierwszeństwa, ale tylko pod warunkiem, że Skarb Państwa dokona odpłatnego zbycia budynku wraz z mieszkaniami. Wykładnię tą potwierdził sąd II instancji, który stwierdził też, że nie można – w przypadku nieodpłatnego zbycia budynku przez Skarb Państwa – w ogóle mówić o preferencyjnych warunkach wykupu.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane