statystyki

Zmiana prawa 2016: Restrukturyzacja w sukurs zadłużonym najemcom

autor: Marianna Kokowska, Adam Miłosz05.01.2016, 08:51; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:02
Firma przyjazna MSP na start

Najwięcej narzędzi restrukturyzacyjnych dostarcza postępowanie sanacyjne.źródło: Materiały Prasowe

Nowe prawo, które weszło w życie z początkiem roku, znacząco wpływa na umowy najmu. W niektórych sytuacjach umożliwia dłużnikowi wcześniejsze ich zakończenie, w innych – chroni przed wypowiedzeniem

To nie najlepsza wiadomość dla właścicieli biurowców, obiektów magazynowych, centrów handlowych i innych podmiotów zajmujących się wynajmem pomieszczeń: obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. przepisy w wielu sytuacjach dają restrukturyzowanej spółce znaczną ochronę, także w zakresie umów najmu. W mniej uprzywilejowanej sytuacji stawiają natomiast jej kontrahentów.

I tak w trzech typach postępowań – układowym, przyspieszonym postępowaniu układowym i sanacyjnym – wynajmujący nie będzie mógł wypowiedzieć umowy najmu lokalu lub nieruchomości, w którym jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, jeżeli nie uzyska na to zezwolenia rady wierzycieli. Zaś dodatkowo w postępowaniu sanacyjnym zarządca uzdrawianej firmy może odstępować od umów (w tym m.in. właśnie najmu) za zgodą sędziego-komisarza.

A wszystko to za sprawą ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. poz. 978 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia br., wprowadzając cztery główne typy postępowań restrukturyzacyjnych przeznaczonych dla dłużników w różnym stopniu niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.

Uzdrawiana firma pod parasolem

Zakres ochrony, a więc zmian dla najemców i wynajmujących jest różny, w zależności od tego, jaki typ restrukturyzacji obrała firma.

Pierwsze z nowo wprowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych – o zatwierdzenie układu – jest postępowaniem prywatnym, w którym dłużnik bez pomocy sądu zawiera układ z wierzycielami, a dopiero tak zawarty układ jest zatwierdzany przez sąd. Ponieważ proces ten odbywa się poza sądem, dłużnik nie korzysta w zasadzie z żadnych przywilejów związanych z ochroną przed wierzycielami, w tym uprawnień w zakresie umów najmu. W konsekwencji sytuacja wynajmujących jest najbardziej korzystna: umowy te mogą być wypowiedziane tylko zgodnie z ich treścią.

Inaczej jest w przypadku pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych.

W postępowaniu układowym oraz przyspieszonym postępowaniu układowym – dłużnik korzysta z określonych przywilejów przejawiających się głównie w zapewnieniu mu częściowej ochrony przed wierzycielami. Natomiast w najbardziej złożonym postępowaniu sanacyjnym – przeznaczonym dla dłużników wymagających gruntownej restrukturyzacji – dłużnik otrzymuje nie tylko całkowitą ochronę przed wierzycielami (szerszą niż w postępowaniach układowych), ale także różne narzędzia restrukturyzacyjne umożliwiające podejmowanie określonych działań, również względem wierzycieli.

We wszystkich trzech postępowaniach (układowym, przyspieszonym postępowaniu układowym i sanacyjnym) dłużnik będący najemcą ma zapewnioną trwałość stosunku najmu lokalu, w którym prowadzi działalność. Wynajmujący nie może bowiem – zgodnie z przepisami – bez zezwolenia rady wierzycieli wypowiedzieć umowy najmu takiego lokalu, jeżeli podstawą wypowiedzenia miałoby być niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie umowy przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane