statystyki

Zmiana prawa 2016: Restrukturyzacja w sukurs zadłużonym najemcom

autor: Marianna Kokowska, Adam Miłosz05.01.2016, 08:51; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:02
Firma przyjazna MSP na start

Najwięcej narzędzi restrukturyzacyjnych dostarcza postępowanie sanacyjne.źródło: Materiały Prasowe

Nowe prawo, które weszło w życie z początkiem roku, znacząco wpływa na umowy najmu. W niektórych sytuacjach umożliwia dłużnikowi wcześniejsze ich zakończenie, w innych – chroni przed wypowiedzeniem

To nie najlepsza wiadomość dla właścicieli biurowców, obiektów magazynowych, centrów handlowych i innych podmiotów zajmujących się wynajmem pomieszczeń: obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. przepisy w wielu sytuacjach dają restrukturyzowanej spółce znaczną ochronę, także w zakresie umów najmu. W mniej uprzywilejowanej sytuacji stawiają natomiast jej kontrahentów.

I tak w trzech typach postępowań – układowym, przyspieszonym postępowaniu układowym i sanacyjnym – wynajmujący nie będzie mógł wypowiedzieć umowy najmu lokalu lub nieruchomości, w którym jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, jeżeli nie uzyska na to zezwolenia rady wierzycieli. Zaś dodatkowo w postępowaniu sanacyjnym zarządca uzdrawianej firmy może odstępować od umów (w tym m.in. właśnie najmu) za zgodą sędziego-komisarza.

A wszystko to za sprawą ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. poz. 978 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia br., wprowadzając cztery główne typy postępowań restrukturyzacyjnych przeznaczonych dla dłużników w różnym stopniu niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.

Uzdrawiana firma pod parasolem

Zakres ochrony, a więc zmian dla najemców i wynajmujących jest różny, w zależności od tego, jaki typ restrukturyzacji obrała firma.

Pierwsze z nowo wprowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych – o zatwierdzenie układu – jest postępowaniem prywatnym, w którym dłużnik bez pomocy sądu zawiera układ z wierzycielami, a dopiero tak zawarty układ jest zatwierdzany przez sąd. Ponieważ proces ten odbywa się poza sądem, dłużnik nie korzysta w zasadzie z żadnych przywilejów związanych z ochroną przed wierzycielami, w tym uprawnień w zakresie umów najmu. W konsekwencji sytuacja wynajmujących jest najbardziej korzystna: umowy te mogą być wypowiedziane tylko zgodnie z ich treścią.

Inaczej jest w przypadku pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych.

W postępowaniu układowym oraz przyspieszonym postępowaniu układowym – dłużnik korzysta z określonych przywilejów przejawiających się głównie w zapewnieniu mu częściowej ochrony przed wierzycielami. Natomiast w najbardziej złożonym postępowaniu sanacyjnym – przeznaczonym dla dłużników wymagających gruntownej restrukturyzacji – dłużnik otrzymuje nie tylko całkowitą ochronę przed wierzycielami (szerszą niż w postępowaniach układowych), ale także różne narzędzia restrukturyzacyjne umożliwiające podejmowanie określonych działań, również względem wierzycieli.

We wszystkich trzech postępowaniach (układowym, przyspieszonym postępowaniu układowym i sanacyjnym) dłużnik będący najemcą ma zapewnioną trwałość stosunku najmu lokalu, w którym prowadzi działalność. Wynajmujący nie może bowiem – zgodnie z przepisami – bez zezwolenia rady wierzycieli wypowiedzieć umowy najmu takiego lokalu, jeżeli podstawą wypowiedzenia miałoby być niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie umowy przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane