Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ustawy o TK z grudnia 2015. Znamy terminy rozpraw

12.02.2016, 17:01; Aktualizacja: 13.02.2016, 11:59
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Trybunał Konstytucyjny 8 i 9 marca zbada pod względem zgodności z ustawą zasadniczą nowelizację ustawy o TK z grudnia ubiegłego roku. Wnioski w tej sprawie złożyli: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, grupa posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał rozpozna połączone wnioski w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć Prezes Andrzej Rzepliński, a sędzią-sprawozdawcą - Stanisław Biernat.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Bolesław(2016-02-12 17:29) Zgłoś naruszenie 1210

  Skompromitowani sędziowie we własnej sprawie. Róbcie tak dalej, a za chwilę Kaczyści w sejmie dojdą do większości bezwzględnej i pozamiatają po was jak po liściach z ubiegłej jesieni.

  Odpowiedz
 • nk(2016-02-12 19:32) Zgłoś naruszenie 97

  Na jakiej podstawie będzie procedował TK. 12-osobowy skład jest nieznany ani poprzedniemu porządkowi ani obecnemu.

  Odpowiedz
 • dyudo(2016-02-13 08:33) Zgłoś naruszenie 34

  Niezbyt rozsądne. Lepiej poczekać na wybór kolejnego sędziego i dopuścić go do orzekania, skład będzie 13 osobowy, co uniemożliwi kwestionowanie ważności wyroku.

  Odpowiedz
 • j.(2016-02-13 11:15) Zgłoś naruszenie 23

  No i co z tego, że zbada?... Przecież ONI tego wyroku nie opublikują i nie uznają. Zaraz pojawią się jakieś "prywatne ekspertyzy" prawników popierających obecną władzę, że ten wyrok został wydany wadliwie, ze względu na skład, termin, czy cokolwiek i będzie kolejny spór. A ja myślę, że tu chyba nikt nie ma do końca racji, ale pewną oczywistością (z której zdają sobie sprawę zapewne nawet te sześciolatki, które nie pójdą już do szkoły) jest to, że PIS NIE MOGĄC ZMIENIĆ KONSTYTUCJI DĄŻY DO ZAMARGINALIZOWANIA ROLI TK, ALBO OBSADZENIA GO SWOIMI LUDŹMI, AŻEBY IM NIE BRUŹDZIŁ, JEŚLI BĘDĄ UCHWALAĆ USTAWY, KTÓRYCH ZGODNOŚĆ Z KONSTYTUCJĄ BĘDZIE WĄTPLIWA. Nie lekceważąc grzechów poprzedniej władzy, także w kwestii TK, wydaje mi się, że powyższa oczywistość jest dzisiaj bardzo istotna. Zresztą, gdyby mogli zmienić Konstytucję może TK zostałby zlikwidowany całkowicie pod hasłem, ze nie potrzebujemy jakiejś trzeciej izby parlamentu, żeby kilku sędziów mogło przekreślać to, co uchwalił parlament itd., albo całkowicie podporządkowany Ministrowi Sprawiedliwości, który mógłby np. w każdej chwili odwoływać i powoływać Prezesa, sędziów, albo może nawet.... zmieniać orzeczenia!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2016-02-14 10:07) Zgłoś naruszenie 10

  przesunęli termin, bo nie wiedza , co powie Komisja Wenecka, w tym tkwi tajemnica Rzepńskiego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane