statystyki

Trybunał ślamazarnie chroni interes obywateli

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.02.2016, 10:13
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Raczej już się nie dowiemy, czy poprzedni rząd złamał konstytucję, łatając dziurę budżetową środkami zgromadzonymi na depozytach sądowych. O umorzenie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie wnosi obecny Sejm.

Argumentem za zamknięciem tematu ma być utrata mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu. Bo rzeczywiście – miał on charakter wybitnie czasowy. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1626) przewidywała, że minister finansów jedynie w 2015 r. zyska prawo do czasowego zarządzania środkami z depozytów sądowych w celu sfinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu oraz w związku z zarządzaniem długiem Skarbu Państwa.

Przepisy zostały zaskarżone niemalże w tym samym momencie, w którym zaczęły obowiązywać. Nowela weszła bowiem w życie 1 stycznia 2015 r., a posłowie Sprawiedliwej Polski złożyli wniosek do TK już 5 stycznia. Mimo to trybunał do dziś sprawą się nie zajął. A teraz prawdopodobnie – zgodnie z wnioskiem Sejmu – umorzy ją. Z podobną sytuacją mieliśmy zresztą do czynienia w przypadku postępowań dotyczących zamrożenia płac w sądownictwie: brak waloryzacji był bowiem wprowadzany co roku, w kolejnych ustawach okołobudżetowych. A kiedy trybunał wreszcie się nad nimi pochylał, ustawy te już nie obowiązywały. Sędziowie mogli więc na tej podstawie postępowania umarzać.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane