Zastępca szefa Departamentu Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Bas Klein poinformował w środę PAP "o przesłaniu do Komisji Weneckiej polskiego projektu ustawy nowelizującej ustawę o policji i kilka innych ustaw". Komitet Monitorujący zdecydował o tym "po wymianie poglądów na rozwój sytuacji politycznej w Polsce 25 stycznia 2016 roku".

Klein dodał, że Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy postanowił powrócić do tej kwestii, gdy tylko Komisja Wenecka wyda opinię. Komitet Monitorujący przygląda się wypełnianiu przez kraje Rady Europy obowiązków wynikających z podpisanych przez nie konwencji.

Rzecznik Rady Europy, której organem jest Komisja Wenecka, potwierdził PAP, że komisja otrzymała prośbę o wydanie opinii na temat nowelizacji polskiej ustawy o policji.

"Otrzymaliśmy drugą prośbę o opinię Komisji Weneckiej w sprawie Polski" - powiedział rzecznik RE. Jak dodał, tym razem chodzi o znowelizowaną ustawę o policji dotyczącą zasad kontroli operacyjnej, prowadzonej przez policję i służby specjalne.

Pod koniec grudnia ub. roku o opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się do Komisji Weneckiej szef MSZ Witold Waszczykowski.

Rzecznik RE zastrzegł, że prace nad wnioskiem ws. ustawy o policji nie rozpoczną się w najbliższym czasie. "Komisja Wenecja nie ma jeszcze tekstu (ustawy), a jej opinia nie zostanie opublikowana przed czerwcem" - wyjaśnił.

"Jesteśmy otwarci, nie mamy się czego wstydzić. Niech Komisja Wenecka sprawdza tę nowelizację - powiedział PAP minister w KPRM Maciej Wąsik. - Jestem przekonany, że gdy Komisja zapozna się z przepisami, potwierdzi, że ta ustawa ogranicza uprawnienia służb, wprowadza konieczne swobody obywatelskie, wypełnia ten wyrok TK, którego za rządów Platformy Obywatelskiej nikt nie chciał wykonać".

"Ja się niczego nie obawiam, niech komisja spokojnie pracuje, a ja ze spokojem czekam na jej werdykt" - dodał Maciej Wąsik.

Szef MON Antoni Macierewicz pytany w Brukseli o komentarz do tego, że Komisja Wenecka miałaby się zająć ustawą o policji, powiedział, że to dla niego nowa informacja. "Ale rozumiem, iż rysuje się jakiś plan, że to będzie stała Komisja Wenecka w Polsce, tak? No to można zastanowić się nad tym z tego właśnie punktu widzenia. Będziemy mieli jeszcze jedną stałą komisję w naszym kraju" - powiedział.

W niedzielę weszły życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Strona rządowa wiele razy podawała, że gdyby nowela nie weszła w życie 7 lutego, służby nie miałyby podstaw do wielu działań. 6 lutego wszedł bowiem w życie wyrok TK z lipca 2014 r. - zakwestionowane wtedy przepisy przestały obowiązywać.

Nowelę przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 3 lutego.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy.

Delegacja KW przebywała z wizytą w Warszawie 8 i 9 lutego. Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio powiedział w środę PAP, że pod koniec lutego gotowy będzie projekt opinii, sporządzony po tej wizycie, podczas której przyglądała się zmianom w Trybunale Konstytucyjnym.