Aukcje internetowe: Nabywając zbyt tanio, można zostać paserem

autor: Sławomir Wikariak10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:01
bank mobilny, bank, mobile, internet, telefon, bankowość

Nie miało znaczenia, że oprogramowanie było niekompletne.źródło: ShutterStock

Kupując w serwisie aukcyjnym program komputerowy po wyjątkowo niskiej cenie, możemy się spodziewać, jego pirackiej wersji. Już samo nabycie oznacza wtedy popełnienie przestępstwa paserstwa nieumyślnego. I to nawet jeśli kupujący otrzyma niekompletny program, którego w żaden sposób nie da się zainstalować.

Do takich wniosków doszedł Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim w procesie o przestępstwo paserstwa nieumyślnego z art. 292 par. 1 w związku z art. 293 par. 1 kodeksu karnego. Oskarżony w sprawie prowadził warsztat samochodowy. Do naprawy nowszych aut potrzebne są komputerowe programy diagnostyczne. Mechanik znalazł interesujące go oprogramowanie w internetowym serwisie aukcyjnym. Kosztowało zaledwie 50 zł, choć cena bezpośrednio u producenta to ok. 16 tys. zł. Mężczyzna kupił płytę CD-R, otrzymał ją, ale nigdy nie zainstalował. Okazało się, że nie przesłano mu dwóch kolejnych nośników, na których znajdowały się brakujące fragmenty oprogramowania.

Jego niemiecki producent stara się jednak monitorować handel pirackimi kopiami w Polsce. I to on powiadomił organy ścigania, że użytkownik portalu aukcyjnego o określonym pseudonimie prawdopodobnie był jednym z nabywców. Potwierdziło to przeszukanie u podejrzanego.

Podczas przesłuchania tłumaczył on, że myślał, że odkupuje oryginalny program, a nie jego piracką wersję. Podkreślał, że trudno tak naprawdę w ogóle mówić o zakupie jakiegokolwiek oprogramowania, skoro to, które otrzymał, było niekompletne i nie dało się z niego skorzystać.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • noja(2016-02-10 15:20) Zgłoś naruszenie 40

  z tego wynika, że portal aukcyjny był pośrednikiem pasera i brał udział w przestępstwie.

  Odpowiedz
 • hardkorowy koksu(2016-02-10 13:31) Zgłoś naruszenie 20

  nie nie bo to był kumpel Rycha , Zdzicha przy korycie a ten przypadek opisany to zwykły człowiek(Kowalski) chciał kupić taniej program i teraz będzie osądzony. Polska rzeczywistość.

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-02-10 08:34) Zgłoś naruszenie 50

  czy to ma oznaczać, że inwestor, który drzewiej kupił zbyt tanio niegdyś polskie przedsiębiorstwo jest paserem? a co za tem idzie -> sprzedawca złodziejem?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane