statystyki

Kupiony towar okazał się skradziony. Czy trzeba go oddać właścicielowi?

autor: Marcin Nagórek12.01.2020, 18:00; Aktualizacja: 12.01.2020, 18:55
Sąd zwrócił uwagę na fakt, że przy rzeczach skradzionych (zagubionych) dobra wiara nabywcy musi istnieć nie tylko w chwili wydania mu rzeczy, lecz przez cały okres trzech lat od dnia ww. zdarzeń

Sąd zwrócił uwagę na fakt, że przy rzeczach skradzionych (zagubionych) dobra wiara nabywcy musi istnieć nie tylko w chwili wydania mu rzeczy, lecz przez cały okres trzech lat od dnia ww. zdarzeńźródło: ShutterStock

Prowadzę serwis samochodowy. Wiosną br. zakupiłem z portalu internetowego urządzenie do serwisu klimatyzacji. Cena była atrakcyjna – ¼ wartości rynkowej. Okazało się, że umowę zawarłem z oszustem, który sam tylko najmował urządzenie. Prawdziwy właściciel domaga się zwrotu ww. maszyny. Czy grozi mi utrata maszyny – wszak za nią zapłaciłem, a kupując, nie miałem wiedzy, że jest kradziona?

Z art. 169 k.c. wynika, że jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze. Jednakże – jak zastrzeżono – gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, to nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. Przy czym ograniczenie to nie dotyczy pieniędzy i dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.

Istota ww. mechanizmu trafnie została oddana w wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2018 r. (sygn. akt IV CSK 323/17). Wskazano, że w wypadku przewidzianym w art. 169 par. 1 k.c. z chwilą wydania rzeczy sprzedanej, własność tej rzeczy przechodzi na kupującego. Z kolei w okolicznościach wskazanych w art. 169 par. 2 k.c. nie dochodzi do takiego skutku, gdyż w tym przypadku przejście własności na nabywcę w dobrej wierze nie następuje, o ile nie upłynął trzyletni okres ochronny od chwili utracenia rzeczy przez dotychczasowego właściciela.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane