statystyki

Restrukturyzacja nie wstrzyma egzekucji długów składkowych od wspólników

autor: Michał Culepa03.02.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.02.2016, 17:34

Wszczęcie postępowania na podstawie przepisów ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. 2002 nr 155, poz. 1287) nie zwalnia wspólników zbankrutowanej spółki z o.o. od odpowiedzialności za należności wobec ZUS – stwierdził Sąd Najwyższy.

Stanisław K. był jednym z dwóch wspólników spółki z o.o., pełnił także funkcję jej prezesa. Spółka, założona w kwietniu 1999 r., od początku przynosiła straty, ale od kwietnia 2000 r. były one na tyle duże, że firma zaprzestała opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i inne fundusze. Długi rosły, a gdy ich kwota przekroczyła 700 tys. zł, wspólnicy zdecydowali się złożyć wniosek o restrukturyzację należności, na podstawie przepisów ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych. Dzięki niej mogli liczyć np. na umorzenie należności w całości wraz z odsetkami za zwłokę lub opłatą prolongacyjną (art. 4), w tym należności z tytułu zaległych składek na ubezpieczenia społeczne – za wyjątkiem tych na ubezpieczenie emerytalne (art. 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 3). Warunkiem było jednak przedłożenie programu restrukturyzacyjnego oraz informacji o bieżącej sytuacji finansowej.

Spółka jednak nie zrealizowała ustalonego programu restrukturyzacyjnego i postępowanie zakończono w kwietniu 2004 r. Wkrótce ZUS rozpoczął egzekwowanie długów. Jednak już we wrześniu 2004 r. postępowanie umorzono wobec braku majątku na pokrycie zadłużenia. Wspólnicy próbowali jeszcze składać wniosek o upadłość spółki, ale sąd oddalił go (majątek spółki nie wystarczał nawet na pokrycie kosztów postępowania).

W efekcie ZUS skierował egzekucję przeciwko wspólnikom spółki i na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 116 par. 1 ordynacji podatkowej wydał stosowne decyzje w przedmiocie zapłaty – przez wspólników – należności składkowych.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane