statystyki

SN: Menedżerom nie opłaca się opuszczać bankruta

autor: Bartosz Sierakowski04.10.2016, 10:30; Aktualizacja: 04.10.2016, 10:47

Niektórzy menedżerowie zamiast złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości czy też o otwarcie restrukturyzacji zarządzanej przez siebie spółki wolą z niej odejść, by swoimi nazwiskami nie firmować porażki czy też by uniknąć odpowiedzialności za długi, w szczególności te powstałe już po ich odejściu. Takie postępowanie jednak niesie ze sobą bardzo poważne ryzyko, a potwierdził to Sąd Najwyższy w bezprecedensowej uchwale z 28 września 2016 r. (sygn. akt III CZP 48/16).

Sprawa dotyczyła możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec byłego członka zarządu spółki z o.o. Wniosek został złożony przez wierzyciela spółki. Dodajmy: nie był on jeszcze wierzycielem spółki w momencie składania rezygnacji przez tegoż członka zarządu, a stał się nim dopiero w późniejszym czasie. Co jednak istotne, spółka była niewypłacalna już w momencie rezygnacji menedżera z funkcji członka zarządu. SN uznał, że podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu spółki kapitałowej jest każdy wierzyciel takiej spółki, a nie tylko taki wierzyciel, którego wierzytelność istniała w okresie pełnienia przez daną osobę funkcji członka zarządu.

Komentowana wypowiedź SN stanowi zatem podstawę do egzekwowania odpowiedzialności od członka zarządu za długi firmy powstałe także po jego odejściu z zarządu. Na tym właśnie polega precedensowy charakter uchwały.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane