Większe podwyżki w sądach. Płace wzrosną nawet o 10 proc.

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 12.02.2016, 18:15
umowa, prawo, podpis

27 302 urzędników jest zatrudnionych w sądach powszechnychźródło: ShutterStock

Średnio nie 193 zł, ale 345 zł podwyżki – w przeliczeniu na jeden etat – otrzymają w tym roku do ręki asystenci sędziów, urzędnicy oraz pozostali pracownicy sądów. Z pochodnymi, czyli między innymi składkami ZUS, będzie to 419 zł, a nie – jak to planowano poprzednio – 231 zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • zwykły sekretarz(2016-02-03 09:44) Zgłoś naruszenie 519

    do Piotra: No WY sędziowie to rzeczywiście macie ciężko i macie powód by narzekać. Co roku dostajecie po kilkaset zł do pensji i jeszcze mało!!! Też bym chciał mieć problem czy posłać dziecko na kurs jeździecki czy narciarstwa czy ciuchy Zary czy innej marki. Ale jakby wam dać 1500 zł na konto na miesiąc to ciekawe jak byście przeżyli????? My - zwykli urzędnicy z wieloletnim stażem pracy - tak musimy sobie radzić od wielu lat - z dziećmi i marzeniami nie do spełnienia! Niestety sędziowie nigdy nie zrozumieją szeregów zwykłych sekretarzy sądowych.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • filot(2016-02-03 08:28) Zgłoś naruszenie 426

    do Piotr: Przecież sędziowie i referendarze dostali już z automatu waloryzację, dobrych parę stów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zwykły sekretarz(2016-02-03 14:31) Zgłoś naruszenie 256

    do M: Niejeden urzędnik sądowy ma wyższe wykształcenie od sędziów (magistra ma prawie każdy bo taki wymóg, a i studia podyplomowe pokończone). To że nie ma skończonego kierunku prawa nie znaczy, że był czy jest niedojdą życiowym bo pracuje na stanowisku sekretarza - jak to wy sędziowie uważacie. Na sali rozpraw czasem widać jaką to sędziom studia dały wiedze, że my szare ludziki w sekretariatach poprawiamy błędy i przepisy. Więc proszę nie obrażać tylu tysięcy dobrych pracowników sądów, bo nie o wiedzę tu idzie, ale o godne zarobki i nasze życie.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Pracownik (2016-02-03 09:41) Zgłoś naruszenie 231

    Zobaczymy jak faktycznie wpłyną podwyżki na konta, bo jak na razie co roku są takie zapowiedzi, a kasy jak nie było tak nie ma.

    Odpowiedz
  • ate(2016-02-03 12:33) Zgłoś naruszenie 213

    No super, zamiast 1200 zł to aż 1500 zł. Szaleństwo!!! co zrobić z tą fortuną?? Pomocy??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • koszty(2016-02-03 09:28) Zgłoś naruszenie 206

    W pierwszej kolejności winny być podniesione koszty sądowe w sprawie. Koszty sądowe np. w Nakazach o zapłatę to śmieszne grosze 7,50,25, 31zł... czy tam parę groszy więcej, kiedy adwokat bierze w setkach złotych bądź tysiącach! Skąd ma być kasa w sądach? Koszty sądowe winny być znaczące, jak ktoś decyduje się na postępowanie sądowe, to winno to kosztować!

    Odpowiedz
  • kkk(2016-02-03 09:33) Zgłoś naruszenie 195

    w sądzie nie ma podreferendarzy, więc nie jesteś ani sędzią ani referendarzem

    Odpowiedz
  • Elf(2016-02-03 10:33) Zgłoś naruszenie 1810

    Proponuję wszystkim obywatelom zapoznać się z wszystkimi przywilejami pracowniczymi sędziów w naszej kochanej Ojczyżnie a wówczas merytoryczne ujmowanie tematu!

    Odpowiedz
  • a(2016-02-03 14:03) Zgłoś naruszenie 182

    Pracowałem w sądzie w sekretariacie za 1300 zł netto - i dlatego stamtąd uciekłem. Nie mówiąc już o kulutrze pracy wśród sekretarek sądowych i wyniosłego traktowania nas - pracowników sekretariatu przez niektórych ludzi sprawujących władzę. Merytoryczna tematyka - bardzo mi się podobała i nawet tęskno do tego - ale wypłata i kultura pracy wśród warczących i ciągle atakujących się wzajemnie kobiet - zerowa!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • komisarz(2016-02-03 10:21) Zgłoś naruszenie 168

    Będąc pracownikiem skarbówki od 9 lat nie dostałem podwyżki, gdyż budżetówka miała zamrożony wzrost płac. Niestety nie wszyscy w MF, celnicy policja, nauczyciela dostawali kilkukrotnie. Może wreszcie brać skarbowa przestanie pracować i zobaczymy z czego te nieroby w sejmie i rządzie zaczną sobie wypłacać pieniądze.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • csr(2016-02-03 10:19) Zgłoś naruszenie 127

    @zwykły sekretarz To konkretni sędziowie wywalczyli wam większe podwyżki. Zapytajcie swoich związkowców.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • urzędas(2016-02-03 20:54) Zgłoś naruszenie 121

    Życzę pracownikom sądów jak najlepiej, ale na ich miejscu cieszyłbym się dopiero jak zobaczą pieniądze na swoim koncie. Urzędnikom skarbówki też pod koniec ubiegłego roku obiecywali podwyżki. I co? No i podnieśli - tym, których "przegoniła" pensja minimalna oraz dyrektorom w ministerstwach, bo przecież za marne 10 tys. nikt dyrektorować nie przyjdzie - trzeba się szanować... Tymczasem ludzie "na dole" 9 rok bez podwyżki i jak zarabiali po 2100-2300 zł brutto (sic!), tak zarabiają nadal.

    Odpowiedz
  • gryzelda2509(2016-02-03 09:02) Zgłoś naruszenie 910

    informatyk z 35 letnim stażem nie ma nawet średniej krajowej ( 3400 zł brutto)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andriu(2016-02-03 11:37) Zgłoś naruszenie 81

    koleżanka dostała dodatek bo jej pensja była niższa niż nowa minimalna krajowa.

    Odpowiedz
  • protokolant(2016-02-03 19:46) Zgłoś naruszenie 53

    Dzisiaj w oddziale finansowym na pytanie czy będą podwyżki padła odpowiedź: marzenie ściętej głowy. Jak zobaczę to na swoim koncie to uwierzę.

    Odpowiedz
  • Więcej logiki(2016-02-03 13:43) Zgłoś naruszenie 57

    Najpierw porządki - później podwyżki, a WSA do likwidacji!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aplikant(2016-02-03 09:57) Zgłoś naruszenie 43

    a aplikantom mają obciąć czyli coś za coś

    Odpowiedz
  • anna(2016-02-03 12:59) Zgłoś naruszenie 40

    a od kiedy mają być te podwyżki ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Piotr(2016-02-03 08:08) Zgłoś naruszenie 245

    Mam nadzieję, że nie zapomnieli o sędziach i podreferendarzach; liczę że i nam coś skapnie z tych podwyżek!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • kika(2016-02-03 11:14) Zgłoś naruszenie 216

    Ci to zawsze sobie poradza, aparat ucisku i niesprawiedliwych wyrokow tzn. z sufitu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz