statystyki

UOKiK: Ofiary nieuczciwych przedsiębiorców dostaną rekompensaty

autor: Jakub Styczyński27.01.2016, 17:00
Dodatkowe zobowiązania w postaci nowych kanałów czy voucherów na filmy nie są uregulowane przepisami

Dodatkowe zobowiązania w postaci nowych kanałów czy voucherów na filmy nie są uregulowane przepisamiźródło: ShutterStock

Urząd obiecuje rekompensaty publiczne dla ofiar nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. Oszukani klienci otrzymają zwrot poniesionych strat i dodatkowe korzyści. Wczoraj regulator poinformował, że pierwsze przykłady takiej rekompensaty pojawiły się już w zeszłorocznych decyzjach, natomiast od teraz będą już standardem.

Na fali tej nowej polityki zgodnie z decyzją UOKiK T-Mobile ma zwrócić kwotę 65 zł wszystkim konsumentom objętym jednostronną zmianą umowy. Natomiast ITI Neovision musiało udostępnić użytkownikom nowe kanały, dać możliwość wyboru nowego dekodera, przekazać voucher na pięć filmów VOD i dokonać zwrotu 43,16 zł. Według Łukasza Wrońskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Ochrony Interesów Konsumentów, wyrównanie otrzymywać będą także osoby, które odstąpiły od umowy z przedsiębiorcą w obliczu jego nieuczciwej praktyki.

– To krok do przodu w pozyskiwaniu narzędzi służącym konsumentom – przekonuje Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK.

Nowy trend to także dobra wiadomość dla klientów Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, i Pekao, którzy – zdaniem UOKiK – zostali w nieprawidłowy sposób poinformowani o zmianach w regulaminach bankowych. Paweł Ratyński z biura prasowego UOKiK potwierdza, że mogą się oni spodziewać podobnej rekompensaty, jeżeli postępowanie wszczęte przed kilkoma dniami przez urząd potwierdzi zarzuty.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane