statystyki

Urzędy na granicy prawa przetwarzają dane majątkowe oskarżonych w postępowaniach karnych

autor: Jakub Styczyński25.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 25.01.2016, 09:57
haker-dane-cyberprzestępcy

Urzędy celne i skarbowe prowadząc postępowanie karne skarbowe pobierają informacje o podejrzanym na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie informacji z systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych w postępowaniu karnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 857).źródło: ShutterStock

Fakty o stanie majątkowym oskarżonych w postępowaniach karnych są przetwarzane na podstawie wadliwego rozporządzenia. Eksperci alarmują, że można to uznać za działanie sprzeczne z konstytucją.

Urzędy celne i skarbowe prowadząc postępowanie karne skarbowe pobierają informacje o podejrzanym na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie informacji z systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych w postępowaniu karnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 857). Jednak eksperci mają poważne zastrzeżenia co do jego treści.

– Rozporządzenie wykracza poza delegację ustawową w zakresie, jaki jest objęty wyłącznością ustawy. Przez to można kwestionować jego konstytucyjność – uważa dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.

Wtóruje mu dr Mariusz Bidziński, wykładowca na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS i wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. Uważa, że to przekroczenie uprawnień przez ministra sprawiedliwości.

Służby chcą wiedzieć

Służby chcą wiedzieć

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ruprecht(2016-01-25 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    popieram, tylko ze bagno sluzy czemus dobremu - a tu jest zgnilizna i brud jaki nawet nie przypuszczamy ze ma miejsce w tym miejscu gdzie powinien byc lad porzadek i moralnosc! jesli ktos to widzi, a slysze ze nie tylko ja to moze zazadamy wspolnie aby powymieniac te postsocjalistyczne scierwo ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane