statystyki

Urzędy na granicy prawa przetwarzają dane majątkowe oskarżonych w postępowaniach karnych

autor: Jakub Styczyński25.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 25.01.2016, 09:57
haker-dane-cyberprzestępcy

Urzędy celne i skarbowe prowadząc postępowanie karne skarbowe pobierają informacje o podejrzanym na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie informacji z systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych w postępowaniu karnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 857).źródło: ShutterStock

Fakty o stanie majątkowym oskarżonych w postępowaniach karnych są przetwarzane na podstawie wadliwego rozporządzenia. Eksperci alarmują, że można to uznać za działanie sprzeczne z konstytucją.

Urzędy celne i skarbowe prowadząc postępowanie karne skarbowe pobierają informacje o podejrzanym na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie informacji z systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych w postępowaniu karnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 857). Jednak eksperci mają poważne zastrzeżenia co do jego treści.

– Rozporządzenie wykracza poza delegację ustawową w zakresie, jaki jest objęty wyłącznością ustawy. Przez to można kwestionować jego konstytucyjność – uważa dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.

Wtóruje mu dr Mariusz Bidziński, wykładowca na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS i wspólnik w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. Uważa, że to przekroczenie uprawnień przez ministra sprawiedliwości.

Służby chcą wiedzieć

Służby chcą wiedzieć

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ruprecht(2016-01-25 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    popieram, tylko ze bagno sluzy czemus dobremu - a tu jest zgnilizna i brud jaki nawet nie przypuszczamy ze ma miejsce w tym miejscu gdzie powinien byc lad porzadek i moralnosc! jesli ktos to widzi, a slysze ze nie tylko ja to moze zazadamy wspolnie aby powymieniac te postsocjalistyczne scierwo ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane