statystyki

Trybunał obezwładnił organizacje społeczne. Stowarzyszenie nie wniesie skargi konstytucyjnej

autor: Ewa Ivanova21.01.2016, 07:20; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:47
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Stowarzyszenie nie może wnieść skargi konstytucyjnej w sprawie prawa do informacji – uznał sąd konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny wydał zdumiewające postanowienie (sygn. akt SK 36/14). Jego teza – w uproszczeniu – brzmi następująco: zdolność skargowa w sprawach dotyczących naruszenia prawa do informacji (art. 61 konstytucji) przysługuje tylko obywatelom, a nie stowarzyszeniom obywateli lub innym osobom prawnym. Pod takim orzeczeniem podpisali się sędziowie Andrzej Rzepliński, Zbigniew Cieślak, Teresa Liszcz oraz Stanisław Rymar. Zdanie odrębne zgłosił Piotr Tuleja.

Zdaniem wielu komentatorów to koniec prawa do informacji publicznej. A przynajmniej jego poważne ograniczenie. Bo często najskuteczniej o prawo do informacji walczą w Polsce właśnie organizacje społeczne.

– Tak oto trybunał wbił nóż w plecy organizacjom pozarządowym, które dziś walczą o jego niezależność i niezawisłość. Najgorsze rozumowanie w najgorszym z politycznie możliwych momentów – komentuje nieoficjalnie jeden z prawników.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Obywatel nie ma prawa wnoszenia skargi(2016-01-21 09:35) Zgłoś naruszenie 222

  Obywatel też przecież wnieść nie może, bo musi wynająć adwokata albo radcę prawnego. Więc na jakiej podstawie trybunał twierdzi, że obywatel ma prawo do wniesienia skargi? Gdyby miał, to mógłby ją sam wnosić, a jeśli byłaby formalnie zgodna z prawem, to byłaby rozpatrywana. To tak jakby powiedział sędziom z TK, że mają prawo jeść do woli w moim barze, pod warunkiem, że ich ktoś nakarmi. A jak ich ktoś nie będzie chciał karmić, to też będziemy mówić, że mają prawo jeść do woli? Przymusowe ogniwa pośrednie to w zasadzie zaprzeczenie wolności i praw obywatelskich. Bo wyobraźmy sobie, że obywatel wnosi skargę konstytucyjną na ustawę, która wybitnie jest korzystna dla adwokatów albo radców prawnych. Kto mu taką skargę wtedy napisze? Święty mikołaj?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Brawo(2016-01-21 11:16) Zgłoś naruszenie 155

  Brawo "Obywatel nie ma prawa wnoszenia skargi" _Powinno być Trybunał obezwladnił Obywateli.

  Odpowiedz
 • EWA (2016-01-21 16:14) Zgłoś naruszenie 111

  to nie pierwszy raz, ze TK wydaje smieszne i prymitywne bibuly! - przeciez nalezyloby sprawdzac stan umyslowy tych "sedziow" - bo dzisiaj wymaga sie sprawiedliwosci i logiki od ludzi, ktorzy chca piastowac tak wysokie stanowiska w Kraju!

  Odpowiedz
 • !@#$(2016-01-22 14:27) Zgłoś naruszenie 82

  Ktoś powinien zebrać to wszystko, to całe dossier bezprawia w TK oraz uwikłania jego członków, szczególnie prezesa - i pokazać w Internecie w kilku językach. Akurat dobra pora, skoro Polska jest przeczołgiwana w PE na skutek oszczerstw paru zaprzańców.

  Odpowiedz
 • Zbigniew Nowak (2016-01-22 10:07) Zgłoś naruszenie 71

  Tk sie mści za zmuszanie go wyrokami wsa do wydania umów. Sędzia Rzepliński ma inne kwiatki na sumieniu. W niektórych sprawach orzekają sędziowie wyłączeni z mocy prawa

  Odpowiedz
 • psps(2016-01-21 21:24) Zgłoś naruszenie 51

  sędzia też człowiek, che żyć godnie ale przede wszystkim wygodnie a wygodne życie tylko przyjaciele załatwiają należycie dlatego sędzia będzie się dwoił, troił i knuł wątki żeby jego przyjaciele powiększali swoje majątki

  Odpowiedz
 • dziennikarz(2016-01-22 22:28) Zgłoś naruszenie 51

  Trybunał nigdy nie stał na straży jakości całego prawa. Trybunał ograniczał się do rozstrzygnięć wówczas gdy dochodziło do sporu pomiędzy ekipą rządzącą a opozycją. Funkcjonowanie Trybunału w tej formule nie ma sensu. Znam przykłady niezgodności ustawy z konstytucją i nikogo to nie interesuje." Dostępność" obywateli do Trybunału traktuję jako żart. Organizacje pozarządowe niestety nie są lubiane nie tylko przez Trybunał.

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2016-01-24 16:28) Zgłoś naruszenie 21

  Szokujące orzeczenie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane