statystyki

Członkostwo Polski w UE nie jest zagrożone. Do sankcji jeszcze daleko

autor: Ewa Maria Radlińska19.01.2016, 08:58; Aktualizacja: 19.01.2016, 09:35
W przypadku istniejących już stałych i poważnych naruszeń zgodnie z art. 7 ust. 2 TUE decyzje podejmowane są na poziomie Rady Europejskiej, a zatem na najwyższym szczeblu politycznym.

W przypadku istniejących już stałych i poważnych naruszeń zgodnie z art. 7 ust. 2 TUE decyzje podejmowane są na poziomie Rady Europejskiej, a zatem na najwyższym szczeblu politycznym.źródło: ShutterStock

- Członkostwo Polski w UE nie jest zagrożone. Ale samo pozbawienie Polski głosu w Radzie Unii Europejskiej skutkowałoby praktycznym wyłączeniem naszego państwa z głównego nurtu polityki unijnej - uważa dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa UE, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Komisja Europejska zdecydowała się sięgnąć po mechanizm kontroli praworządności i przeprowadzić wstępną ocenę kryzysu wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co to właściwie dla nas oznacza?

Spowoduje to przede wszystkim poważny uszczerbek wizerunkowy dla naszego kraju. Jeszcze nigdy wcześniej nie doszło bowiem do wszczęcia postępowania na rzecz umocnienia zagrożonej praworządności przeciwko państwu członkowskiemu Unii Europejskiej. W 2014 r. Komisja przyjęła dokument dotyczący nowych ram prawnych odnoszących się do wzmocnienia zasady państwa prawnego, która jest podstawową zasadą konstytucyjną dla wszystkich krajów demokratycznych. Dokument ten wskazuje na konieczność ustanowienia mechanizmów uzupełniających te, które wynikają z art. 7 TUE. I tego właśnie dotyczy zeszłotygodniowa decyzja Komisji w sprawie Polski.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bedze tak, jak Pan Bog nam da ! ! !(2016-01-19 09:39) Zgłoś naruszenie 30

    Nie martwcie sie, wiara Was wyzwoli ! ! ! Jezus dał swym uczniom, "Parakleta" jako ich obrońcę przed trybunałami: Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili,lecz Ducu Ojca waszego będzie mówił przez was (Mat 10, 19-20).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane